DARMOWA WYSYŁKA JUŻ OD 230 ZŁ

REALIZACJA WYSYŁKI OD 24 DO 48 GODZIN

GreenBlog

Problemy z drogami moczowymi u kotów

drogi moczowe kot

Problemy z drogami moczowymi u kotów to temat, który spędza sen z powiek wszystkim właścicielom domowych tygrysów. Pęcherz i nerki są narządami newralgicznymi u kotów co jest wiadome nie od dziś. Tym razem skupimy się głównie na pęcherzu.

Tak jak już wspominaliśmy w poprzednim wpisie na temat chorób nerek, poprzez filtrację krwi produkują one mocz. Nerki łączą się z pęcherzem poprzez moczowody a następnie mocz jest wydalany za pośrednictwem cewki moczowej. U samców jest ona dłuższa a u kotem krótsza.

Jakie problemy może zauważyć właściciel?

Gdy zaczynają pojawiać się problemy z drogami moczowymi u kotów ich właściciele mogą zauważyć to oddawanie moczu poza kuweta. To, że koty sikają w różnych miejscach w domu w akcie złośliwości to mit, który niestety jest od lat powielany w myśl przekonania, że koty są wredne.

Problemy z układem moczowym nie są oczywiście jedyną możliwą przyczyną takiego zachowania ale w momencie gdy zauważymy takie zjawisko dobrze jest skonsultować je z lekarzem weterynarii. Oczywiście może mieć to podłoże behawioralne ale przyjmijmy, że w pierwszej kolejności najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Krew w moczu

W przypadku krwi w moczu łatwiej jest ją zaobserwować u kotów niż u psów, przede wszystkim dlatego, że koty korzystają z kuwet, które właściciele sprzątają.

Kropelkowanie

Jest to oddawanie moczu w niewielkiej ilości aż dochodzi do oddawania moczu w formie kropli.

Inne objawy?

  • napinanie się w kuwecie
  • wokalizacja czyli często przeraźliwe miałczenie podczas oddawania moczu
  • możliwe jest również robienie podejść do kuwety przez kota czyli kilkukrotne wchodzenie oraz wychodzenie z niej
  • częste oddawanie moczu w małej ilości ze względu na ciągłe parcie

Dodatkowo należy zwrócić uwagę czy kot nie wylizuje dolnej części brzucha lub miejsca ujścia cewki moczowej.

UWAGA!

Najbardziej alarmującym objawem problemów z układem moczowym jest całkowity brak oddawania moczu pomimo wizyt w kuwecie. Może to oznaczać, że cewka moczowa jest zatkana i jest potrzebna pilna wizyta u specjalisty. Mocz jest na bieżąco produkowany w nerkach ale nie ma możliwości ujścia. Dochodzi do kumulacji w pęcherzu a następnie w nerkach. Prowadząc do wodonercza. Następnie dochodzi do uszkodzenia tkanki nerek. W ten sam sposób może dojść do uszkodzenia a nawet pęknięcia pęcherza i przedostania się moczu do jamy brzusznej.

Skąd się to bierze?

To jest zawsze najtrudniejsze pytanie ponieważ ciężko jest określić przyczynę powstawania chorób nerek. Koty mogą chorować na choroby nerek nawet z powodu nadmiernego stresu dlatego warto co jakiś czas przeprowadzić badania profilaktyczne. Stres może być wywołany przykładowo bólem zęba więc należy uważnie obserwować swojego zwierzaka i nie tyczy się to wyłącznie kotów.

 

greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psów hipoalergiczna

Aktywna zima z psem

Jesień i zima to pory roku, które ludzie chętniej spędzają w ciepłym domu. Ulewy i opady śniegu nie sprzyjają długim spacerom. Psy natomiast wciąż mają

Czytaj dalej »