Problemy z drogami moczowymi u kotów to temat, który spędza sen z powiek wszystkim właścicielom domowych tygrysów. Pęcherz i nerki są narządami newralgicznymi u kotów co jest wiadome nie od dziś. Tym razem skupimy się głównie na pęcherzu.
Tak jak już wspominaliśmy w poprzednim wpisie na temat chorób nerek, poprzez filtrację krwi produkują one mocz. Nerki łączą się z pęcherzem poprzez moczowody a następnie mocz jest wydalany za pośrednictwem cewki moczowej. U samców jest ona dłuższa a u kotem krótsza.
Jakie problemy może zauważyć właściciel?
Gdy zaczynają pojawiać się problemy z drogami moczowymi u kotów ich właściciele mogą zauważyć to oddawanie moczu poza kuweta. To, że koty sikają w różnych miejscach w domu w akcie złośliwości to mit, który niestety jest od lat powielany w myśl przekonania, że koty są wredne.
Problemy z układem moczowym nie są oczywiście jedyną możliwą przyczyną takiego zachowania ale w momencie gdy zauważymy takie zjawisko dobrze jest skonsultować je z lekarzem weterynarii. Oczywiście może mieć to podłoże behawioralne ale przyjmijmy, że w pierwszej kolejności najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Krew w moczu
W przypadku krwi w moczu łatwiej jest ją zaobserwować u kotów niż u psów, przede wszystkim dlatego, że koty korzystają z kuwet, które właściciele sprzątają.
Kropelkowanie
Jest to oddawanie moczu w niewielkiej ilości aż dochodzi do oddawania moczu w formie kropli.
Inne objawy?
- napinanie się w kuwecie
- wokalizacja czyli często przeraźliwe miałczenie podczas oddawania moczu
- możliwe jest również robienie podejść do kuwety przez kota czyli kilkukrotne wchodzenie oraz wychodzenie z niej
- częste oddawanie moczu w małej ilości ze względu na ciągłe parcie
Dodatkowo należy zwrócić uwagę czy kot nie wylizuje dolnej części brzucha lub miejsca ujścia cewki moczowej.
UWAGA!
Najbardziej alarmującym objawem problemów z układem moczowym jest całkowity brak oddawania moczu pomimo wizyt w kuwecie. Może to oznaczać, że cewka moczowa jest zatkana i jest potrzebna pilna wizyta u specjalisty. Mocz jest na bieżąco produkowany w nerkach ale nie ma możliwości ujścia. Dochodzi do kumulacji w pęcherzu a następnie w nerkach. Prowadząc do wodonercza. Następnie dochodzi do uszkodzenia tkanki nerek. W ten sam sposób może dojść do uszkodzenia a nawet pęknięcia pęcherza i przedostania się moczu do jamy brzusznej.
Skąd się to bierze?
To jest zawsze najtrudniejsze pytanie ponieważ ciężko jest określić przyczynę powstawania chorób nerek. Koty mogą chorować na choroby nerek nawet z powodu nadmiernego stresu dlatego warto co jakiś czas przeprowadzić badania profilaktyczne. Stres może być wywołany przykładowo bólem zęba więc należy uważnie obserwować swojego zwierzaka i nie tyczy się to wyłącznie kotów.