GreenBlog

Drugi pies w domu

greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies
Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim stadzie. Zanim powiększymy rodzinę o kolejnego psa, warto się na to przygotować, aby uniknąć błędów i konfliktów zwierzaków.

Wybór nowego psa

Jeżeli już podejmiesz decyzję o przyjęciu do domu nowego psa, nie warto działać pod wpływem emocji tylko dokładnie przemyśleć, jaki pies będzie odpowiedni. Obserwuj interakcje własnego psa i jego historię z innymi psami. Czy woli samce, czy suki? Starsze czy młodsze psy? Mniejsze czy większe rasy? Są psy, które akceptują inne zwierzęta bez problemu, ale więcej czworonogów ma swoje preferencje. Spokojne psy mogą nie poradzić sobie z szalejącym szczeniakiem, psy z trudną przeszłością mogą bronić zasobów. Są jednak psy, które odnajdują się doskonale w roli opiekuna i przyjaciela szczeniaka, oraz psy po przejściach, które wręcz potrzebują towarzystwa innego psa, aby zaufać na nowo człowiekowi. Nie ma więc jednej zasady, jeśli chodzi o idealny dobór dwóch psów. Dobre hodowle i fundacje pomagają w doborze psa do odpowiedniego domu. Dotychczasowi opiekunowie najlepiej znają charakter i potrzeby psa, którym jesteś zainteresowany, pamiętaj jednak, że w nowym środowisku pies może zachowywać się inaczej. Pozostań w kontakcie z hodowcą lub fundacją, aby otrzymywać wsparcie na bieżąco. Jeżeli zamierzasz mieć dwa psy różnych płci, przynajmniej jedno z nich musi być wykastrowane, aby zapobiec przypadkowym miotom.

Zapoznanie

Najlepszym sposobem na zapoznanie dwóch psów jest spacer na neutralnym terenie. Na terenie nowego psa, rezydent może czuć się nieswojo, na własnym terytorium z kolei może bronić zasobów i nie pozwalać drugiemu na eksplorację. Na spacerze równoległym psy mają okazję komunikować się w bezpieczny sposób. Smycz nie powinna być napięta, interakcja nie powinna być zbyt długa ani wymuszona. Jeżeli oba psy są do siebie przyjaźnie nastawione, można pozwolić im na zabawę bez smyczy na bezpiecznym terenie. Oczywiście, aby rozpoznać symetryczną zabawę psów od walki, warto poczytać o mowie ciała psów. Zanim wprowadzi się psa do domu na stałe, zaleca się co najmniej dwa spacery zapoznawcze.

Wprowadzenie do domu

Gdy psy poznały się już na neutralnym gruncie, przychodzi kolej na wprowadzenie nowego zwierzaka do domu. Tutaj pojawia się najwięcej błędów, które skutkują konfliktami psów w przyszłości. Pies rezydent zakochany w drugim psie na spacerach, w domu może zachowywać się zupełnie inaczej. Każdy pies, niezależnie od rasy, płci, wieku i przeszłości może okazać agresję w obronie zasobów, szczególnie jedzenia. Inne zasoby to legowisko, zabawki i oczywiście człowiek. Zanim wprowadzisz psy do domu, pochowaj zabawki, o które psy mogą walczyć. Nie pozwalaj nowemu psu wchodzić na legowisko rezydenta, posiłki wydawaj osobno.

Rytuały

Pies rezydent nie może czuć się zagrożony obecnością nowego zwierzaka — nie może stracić swoich przywilejów, w tym uwagi człowieka i wspólnych rytuałów. Zmiana rytuałów może odbić się na samopoczuciu rezydenta. Warto zadbać o to, żeby życie Twojego psa nie zmieniło się o 180 stopni, gdy pojawia się nowy towarzysz. Jeżeli pies rezydent jest przyzwyczajony do spacerów i treningów w pojedynkę, niech ma co najmniej jeden samotny spacer dziennie. Jeśli dotychczas spał z Tobą w łóżku, niech dalej śpi w łóżku. Poświęcaj mu tyle samo uwagi, co przedtem. Nie zmuszaj też psów do ciągłego przebywania razem — nowego psa możesz zabrać na samotny spacer, a rezydenta zostawić samego w domu na spokojną drzemkę.
Kiedy drugi pies nie jest dobrym pomysłem?
Jeżeli pies rezydent ma nierozwiązane problemy behawioralne, drugi pies może te problemy nasilić. Kiepskim pomysłem jest wzięcie drugiego psa, jeżeli pies rezydent ma lęk separacyjny. Drugi pies nie zastąpi człowieka, za którym rezydent tęskni, a w wielu przypadkach nowy pies powiela lęk i podłapuje zachowania problemowe. Dobrze, aby pies rezydent znał już podstawowe komendy, takie jak odsyłanie na miejsce, chodzenie przy nodze, przywołanie czy zatrzymanie. Dwa psy to podwójne wydatki, także niespodziewane wydatki. Przemyśl dokładnie jakim budżetem dysponujesz i czy udźwigniesz koszty leczenia dwóch psów naraz. Kolejny zasób, jakim musisz dysponować to czas — możliwe, że psy (przynajmniej na początku) nie będą w stanie wychodzić na dwór wspólnie, tak więc będziesz musiał podwoić ilość spacerów. Budowanie relacji z nowym psem i nauka komend także będzie odbywać się osobno. Szczególnie wymagające są szczeniaki — nie zakładaj, że starszy pies przejmie rolę opiekuna i nauczy malucha wszystkich pożądanych zachowań.
Kiedy drugi pies to dobry pomysł?
Gdy dysponujesz czasem, pieniędzmi, wiedzą i znasz dobrze charakter własnego psa. Gdy pies rezydent jest zdrowy, nie ma problemów behawioralnych i zna przydatne komendy. Gdy poznałeś specyfikę rasy i temperament nowego psa i zadbałeś o bezpieczne zapoznanie dwóch psów. Jeżeli pies rezydent ma dużą potrzebę kontaktu z innymi psami, przebywał w zgranym stadzie, zanim do Ciebie trafił, znajduje oparcie w towarzystwie innego czworonoga, wprowadzenie drugiego psa może okazać się strzałem w dziesiątkę. Możesz także zostać domem tymczasowym i pomagać w przygotowaniu psów do adopcji. Twój pies będzie miał kontakt z pobratymcami, a bezdomne psy zyskają dach nad głową.
Wprowadzenie do domu nowego psa to duża zmiana — im lepiej się na nią przygotujesz, tym lepszą relację zbudują Twoje psy. Zadbaj o zdrowie fizyczne i psychiczne psa rezydenta, zbierz jak najwięcej informacji na temat nowego psa, zapoznaj je na spacerze i przygotuj dom, aby uniknąć walk o zasoby. Zaplanuj dokładnie wydatki i plan dnia, tak aby spełniać wszystkie potrzeby obu psiaków.
nosówka

Nosówka – przeciwko jakim chorobom szczepimy psy?

Nie jest to tak powszechna choroba jak parwowiroza, którą omawialiśmy już wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, że jest bardzo groźna i nie należy jej bagatelizować. Wirus tej choroby atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Nosówka stanowi największe zagrożenie dla szczeniąt dlatego należ pamiętać o komplecie szczepień, które powinien otrzymać szczeniak już w hodowli. Objawy Choroba ta

Czytaj dalej »

Parwowiroza – przeciwko jakim chorobom szczepimy psy?

Wiele osób zastanawia się na jakie choroby tak naprawdę szczepimy nasze psy i czy ów szczepienia są w ogóle potrzebne. Jedną z takich chorób jest parwowiroza, która wbrew pozorom jest bardzo groźna, zwłaszcza dla maluchów. Charakteryzuje się wysokim stopniem śmiertelności. Parwowiroza jest rozprzestrzenia się szybko i błyskawicznie atakuje organizm. Najbardziej narażone są na nią szczeniaki,

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma ekologiczna behawioryzm weterynarz

Kiedy warto odwiedzić weterynarza?

Życie z psem zobowiązuje nas do dbania o jego zdrowie, często jednak udajemy się do lekarza weterynarii zbyt rzadko lub zbyt późno. Profilaktyka jest bardzo cenna, a zdiagnozowanie problemu zdrowotnego u psa może rozwiązać jego problemy behawioralne. Niepokojące zachowania Gdy pies zachowuje się inaczej niż zwykle, pojawiają się myśli o konsultacji z behawiorystą — i

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psa ekologiczna jagnięcina nowozelandzka wartości odżywcze

Jagnięcina nowozelandzka – wartości odżywcze

Jagnięcina nowozelandzka jest jednym z najbezpieczniejszych rodzajów białka występujących w karmie dla zwierząt. Ze względu na swoją wysoką hipoalergiczność jest zalecana dla zwierząt ze skłonnościami do alergii pokarmowych oraz problemów z układem trawienia. Mięso to zawiera lekką warstwą białego tłuszczu, ma wysoką zawartość protein oraz niewielką ilości węglowodanów. Dzięki temu jest wysokostrawne, nie obciąża układu

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim stadzie. Zanim powiększymy rodzinę o kolejnego psa, warto się na to przygotować, aby uniknąć błędów i konfliktów zwierzaków. Wybór nowego psa Jeżeli już podejmiesz decyzję o przyjęciu do domu nowego

Czytaj dalej »