DARMOWA WYSYŁKA JUŻ OD 230 ZŁ

REALIZACJA WYSYŁKI OD 24 DO 48 GODZIN

GreenBlog

Kiedy warto odwiedzić weterynarza?

greenheart-premiums karma ekologiczna behawioryzm weterynarz

Życie z psem zobowiązuje nas do dbania o jego zdrowie, często jednak udajemy się do lekarza weterynarii zbyt rzadko lub zbyt późno. Profilaktyka jest bardzo cenna, a zdiagnozowanie problemu zdrowotnego u psa może rozwiązać jego problemy behawioralne.

Niepokojące zachowania

Gdy pies zachowuje się inaczej niż zwykle, pojawiają się myśli o konsultacji z behawiorystą — i bardzo dobrze, jednak wiele problemów z zachowaniem wynika wprost z choroby. Behawiorysta przed przystąpieniem do pracy powinien zapytać o stan zdrowia psa. Może także zalecić wizytę lub konkretne badania. Przykładowo młody pies, który załatwia się w domu mimo treningu czystości, może mieć problemy z pęcherzem. Z kolei starszy pies, który przestał wykonywać komendy, może powoli tracić słuch. Przy tak zwanych trudnych przypadkach, czyli agresji, skrajnej lękliwości, lęku separacyjnym, zaburzeniach kompulsywnych wizyta u weterynarza i stała współpraca z nim w trakcie terapii behawioralnej jest niezbędna. Wszelkie niepokojące zachowania, które pojawiają się z dnia na dzień, również wymagają pilnej wizyty u weterynarza. Dolegliwości takie jak alergie, świądy, bóle stawów, problemy trawienne, zaburzenia hormonalne wpływają negatywnie na nastrój psa. Podnoszą drażliwość, zmniejszają motywację, utrudniają skupienie się na ćwiczeniach. Gdy pies jest chory, terapia czy trening okażą się po prostu nieskuteczne.

Szczeniaki

Młode psy bywają u weterynarza dosyć często, jest to związanie z serią profilaktycznych szczepień i odrobaczań. W trakcie tych wizyt warto upewnić się, że szczeniak rozwija się prawidłowo. Weterynarz może sprawdzić odruchy mięśni, kondycję skóry i sierści, zajrzeć do pyska, uszu, oczu. Kupując psa rasowego, hodowca powinien poinformować o predyspozycjach rasy do różnych chorób, warto od małego obserwować zdrowie psa pod tym kątem. Okres szczenięcy to idealny moment na zbudowanie dobrych skojarzeń z weterynarzem. Możecie poczytać więcej na temat stresu w gabinecie w osobnym artykule na GreenBlogu. 

Dorosłe psy

Gdy pies osiągnie dorosłość, dbamy o jego jakość życia i odpowiednie żywienie, pozostaje wybierać się do weterynarza na profilaktyczne kontrole. W Polsce właściciele psów mają obowiązek corocznego szczepienia ich na wściekliznę. Spośród preparatów przeciwkleszczowych na rynku zoologicznym najbardziej skuteczne okazują się tabletki, a te dostaniemy tylko u weterynarza. Wiele psów oprócz dobrej diety potrzebuje suplementacji, zanim podamy dodatki na własną rękę, należy skontaktować się z weterynarzem. Tak samo jest w przypadku psów z fobią dźwiękową w najtrudniejszą dla nich noc w roku, czyli w Sylwestra. Odpowiednio dobrane leki uspokajające powinno wykupić się i podawać nawet dwa tygodnie przed stresogennym wydarzeniem. Warto przynajmniej raz w roku zrobić psu kontrolne badania krwi, moczu, kału, prześwietlenie płuc i cokolwiek zaleci lekarz przy konkretnym przypadku. Jeżeli Twojego psiaka czeka operacja pod narkozą, dobrze jest za jednym razem wykonać czyszczenie zębów i obcinanie pazurów. Wizyta u weterynarza to też świetny moment do sprawdzenia, czy chip identyfikacyjny jest łatwo wykrywalny. Przez lata i przyrost tkanki mięśniowej mikrochipy mogą przemieszczać się w organizmie. 

Psi seniorzy

Podobnie jak ludzie, psy z wiekiem wymagają większej opieki. Metabolizm, odporność i zmysły słabną, gdy nasze pupile się starzeją. Każdego psa, nawet zdrowego szczeniaczka, czeka starość, więc odpowiedzialny opiekun musi być gotowy zapewnić więcej czasu i pieniędzy na opiekę nad psim seniorem. Do czasu starości psa, najlepiej jest znaleźć dobrego weterynarza, który przez lata prowadzi Twojego psa. Taki lekarz będzie dobrze znał charakter i możliwości psa, a pies, znając weterynarza od lat, będzie odczuwał mniejszy stres. Oczywiście, gdy leczenie wymaga specjalisty z innej dziedziny, to tam trzeba będzie się z psem wybrać.

Zwierzaki tak jak my, potrzebują opieki lekarskiej na każdym etapie życia. Odwiedzając weterynarza, profilaktycznie zmniejszysz ryzyko ciężkich, późno wykrytych chorób u psa. Zanim zaczniesz terapię behawioralną i trening, upewnij się, że Twój psiak jest zdrowy. Zbuduj jak najlepsze skojarzenia z gabinetem lekarskim, najlepiej od szczeniaka.

greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psów hipoalergiczna

Aktywna zima z psem

Jesień i zima to pory roku, które ludzie chętniej spędzają w ciepłym domu. Ulewy i opady śniegu nie sprzyjają długim spacerom. Psy natomiast wciąż mają

Czytaj dalej »