Anaplazmoza jest jedną z mniej znanych chorób odkleszczowych u psów. Występuje w dwóch postaciach: anaplazmoza granulocytarna i anaplazmoza trombocytarna.
Anaplazmoza granulocytarna
Ta odmiana atakuje jedną z linii białych krwinek. Wywołują ją stronę nazywane anaplasma phagocytophilium. W przypadku tej choroby głównymi nosicielami są zwierzęta z rodziny jeleniowatych oraz małe ssaki.
Objawy:
- gorączka
- apatia
- ospałość
- brak apetytu
- kolawizna
- objawy zapalenia wielostawowego lub sztywny chód
- biegunka
- wymioty
- problemy z oddychaniem
- drgawki
- niezborność ruchowa
Dodatkową a jednocześnie bardzo ważną informacją jest fakt, że choroba ta może przenosić się na ludzi. Na szczęście aby doszło do zakażenia, człowiek musi mieć styczność z krwią chorego pupila.
Anaplazmoza trombocytarna
Atakuje płytki krwi czyli jak samam nazwa choroby mówi – trombocyty. Odpowiadają one za krzepnięcie krwi w momencie gdy dojdzie do urazu i krwawienia. Choroba ta występuje również pod nazwą małopłytkowości. Najważniejszym skutkiem jest obniżenie ilości płytek krwi w organizmie. tą odmianę choroby wywołuje anaplasma platys.
Objawy:
- zapalenie niektórych struktur oka
- krwawienie w obrębie siatkówki
- gorączka
- krwawienie z różnych części ciała
- smolisty stolec wywołany krwawieniem układu pokarmowego
- krwawienie z nosa lub dziąseł
- wybroczyny na skórze
- siniaki
Niestety w przypadku obu tych odmian nie została jeszcze opracowana szczepionka. Tak jak w przypadku innych chorób odkleszczowych najlepszą metoda ochrony są środki zapobiegające w postaci submstacji przeciwkleszczowych.
Zajrzyj do informacji na temat babeszjozy oraz boreliozy u psów.