GreenBlog

Kiedy senior jest SENIOREM?

Psy i koty zajmują coraz ważniejsze miejsce w naszych sercach i codziennym życiu. Towarzyszą nam i często nie chcemy zauważyć, że nasz przyjaciel starzeje się szybciej niż my i będziemy musieli pożegnać go szybciej niż ktokolwiek by chciał. Aby zadbać o naszego pupila i sprawić żeby jak najdłużej był z nami powinniśmy przyjrzeć się uważnie jego zdrowiu oraz DIECIE!

Kiedy wiadomo, że nasz pupil jest już SENIOREM?

Wiek nie stanowi o tym, czy nasz przyjaciel znajduje się już w kategorii “SENIOR”. Przede wszystkim należy obserwować uważnie jego zachowanie, stan zdrowia oraz nawyki żywieniowe. Choroby pojawiają się nagle i bez ostrzeżenia. Pierwszy symptom? BRAK APETYTU!

Geny

Dokładnie. Geny mają wpływ na proces starzenia, tak naprawdę u każdej żywej istoty. Niektóre rasy czy gatunki są uwarunkowane genetycznie aby spokojnie dożyć 16 lat a inne 10 lat. Oczywiście bez znaczenia nie jest tryb życia, otoczenie, sposób żywienia czy suplementacja. Przyjmuje się, że wiek geriatryczny zaczyna się w momencie gdy zwierze przekracza 2/3 długości życia, która jest średnio przyjęta dla swojej rasy czy gatunku.

Konsekwencje starzenia

Starzenie u zwierząt przebiega podobnie jak u ludzi. Psom i kotom z wiekiem pogarsza się np. słuch. to wcale nie musi być tak, że nasz przyjaciel robi się coraz bardziej leniwy. On po prostu może coraz słabiej nas słyszeć. Oczywiście nie mówimy tu o szóstym zmyśle, który automatycznie włącza się gdy tylko ktoś podejdzie do lodówki. To jest inna para kaloszy.

Z wiekiem zaczynają się również problemy ze stawami ale na szczęście jesteśmy w stanie złagodzić bóle dzięki odpowiednim preparatom oraz diecie.

Do całej listy objawów starzenia możemy dopisać również problemy urologiczne, higieniczne, zaburzenia wzroku, snu, czuwania, problemy żywieniowe. Dodatkowo mogą pojawić się również problemy stomatologiczne.

Żywienie

Przede wszystkim do każdego pupila, niezależnie od wieku należy podejść indywidualnie. Nie powinniśmy tego robić dopiero gdy pojawią się problemy ale za każdym razem bez względu na sytuację. Zwierzęta są tak samo żywymi organizmami jak ludzie i mają swoje upodobania jak i alergie czy choroby. Gdy pies czy kot zaczynają kwalifikować się jako seniorzy również powinniśmy zmodyfikować jego plan żywienia czy dnia i dostosować do wieku.

Starsze psy mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne a brak zmian w sposobie żywienia może doprowadzić do przybierania na wadze czyli otyłości.

Z kotami działa to trochę inaczej. Gdy kończą 13 lat jego zapotrzebowanie ponownie wzrasta. Jednocześnie może spaść ich zdolność do trawienia tłuszczów i białek.

Spadek wagi

Po ukończeniu 12 lat w znacznej części psów i kotów spada masa ciała. Często pojawiają się związane z tym problemy tarczycowe. Głównie u kotów występuje nadczynność tarczycy.

Białko

Białko to coś co spędza sen z powiek wszystkich właścicieli zwierząt. To ile powinno go być? Wszystko zależy od gatunku, rasy, wielkości, aktywności fizycznej a przede wszystko stanu zdrowia. Jeśli jego stan nie sprawia, że jego ilośc powinna zostać ograniczona to nie należy tego robić wbrew panującemu przekonaniu, że wiekiem powinno się je ograniczać. Jedynie w przypadku zwierząt mających problem z nerkami zmniejszenie jego ilości jest wskazane.

nosówka

Nosówka – przeciwko jakim chorobom szczepimy psy?

Nie jest to tak powszechna choroba jak parwowiroza, którą omawialiśmy już wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, że jest bardzo groźna i nie należy jej bagatelizować. Wirus tej choroby atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Nosówka stanowi największe zagrożenie dla szczeniąt dlatego należ pamiętać o komplecie szczepień, które powinien otrzymać szczeniak już w hodowli. Objawy Choroba ta

Czytaj dalej »

Parwowiroza – przeciwko jakim chorobom szczepimy psy?

Wiele osób zastanawia się na jakie choroby tak naprawdę szczepimy nasze psy i czy ów szczepienia są w ogóle potrzebne. Jedną z takich chorób jest parwowiroza, która wbrew pozorom jest bardzo groźna, zwłaszcza dla maluchów. Charakteryzuje się wysokim stopniem śmiertelności. Parwowiroza jest rozprzestrzenia się szybko i błyskawicznie atakuje organizm. Najbardziej narażone są na nią szczeniaki,

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma ekologiczna behawioryzm weterynarz

Kiedy warto odwiedzić weterynarza?

Życie z psem zobowiązuje nas do dbania o jego zdrowie, często jednak udajemy się do lekarza weterynarii zbyt rzadko lub zbyt późno. Profilaktyka jest bardzo cenna, a zdiagnozowanie problemu zdrowotnego u psa może rozwiązać jego problemy behawioralne. Niepokojące zachowania Gdy pies zachowuje się inaczej niż zwykle, pojawiają się myśli o konsultacji z behawiorystą — i

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psa ekologiczna jagnięcina nowozelandzka wartości odżywcze

Jagnięcina nowozelandzka – wartości odżywcze

Jagnięcina nowozelandzka jest jednym z najbezpieczniejszych rodzajów białka występujących w karmie dla zwierząt. Ze względu na swoją wysoką hipoalergiczność jest zalecana dla zwierząt ze skłonnościami do alergii pokarmowych oraz problemów z układem trawienia. Mięso to zawiera lekką warstwą białego tłuszczu, ma wysoką zawartość protein oraz niewielką ilości węglowodanów. Dzięki temu jest wysokostrawne, nie obciąża układu

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim stadzie. Zanim powiększymy rodzinę o kolejnego psa, warto się na to przygotować, aby uniknąć błędów i konfliktów zwierzaków. Wybór nowego psa Jeżeli już podejmiesz decyzję o przyjęciu do domu nowego

Czytaj dalej »