DARMOWA WYSYŁKA JUŻ OD 230 ZŁ

REALIZACJA WYSYŁKI OD 24 DO 48 GODZIN

GreenBlog

Kiedy senior jest SENIOREM?

Psy i koty zajmują coraz ważniejsze miejsce w naszych sercach i codziennym życiu. Towarzyszą nam i często nie chcemy zauważyć, że nasz przyjaciel starzeje się szybciej niż my i będziemy musieli pożegnać go szybciej niż ktokolwiek by chciał. Aby zadbać o naszego pupila i sprawić żeby jak najdłużej był z nami powinniśmy przyjrzeć się uważnie jego zdrowiu oraz DIECIE!

Kiedy wiadomo, że nasz pupil jest już SENIOREM?

Wiek nie stanowi o tym, czy nasz przyjaciel znajduje się już w kategorii “SENIOR”. Przede wszystkim należy obserwować uważnie jego zachowanie, stan zdrowia oraz nawyki żywieniowe. Choroby pojawiają się nagle i bez ostrzeżenia. Pierwszy symptom? BRAK APETYTU!

Geny

Dokładnie. Geny mają wpływ na proces starzenia, tak naprawdę u każdej żywej istoty. Niektóre rasy czy gatunki są uwarunkowane genetycznie aby spokojnie dożyć 16 lat a inne 10 lat. Oczywiście bez znaczenia nie jest tryb życia, otoczenie, sposób żywienia czy suplementacja. Przyjmuje się, że wiek geriatryczny zaczyna się w momencie gdy zwierze przekracza 2/3 długości życia, która jest średnio przyjęta dla swojej rasy czy gatunku.

Konsekwencje starzenia

Starzenie u zwierząt przebiega podobnie jak u ludzi. Psom i kotom z wiekiem pogarsza się np. słuch. to wcale nie musi być tak, że nasz przyjaciel robi się coraz bardziej leniwy. On po prostu może coraz słabiej nas słyszeć. Oczywiście nie mówimy tu o szóstym zmyśle, który automatycznie włącza się gdy tylko ktoś podejdzie do lodówki. To jest inna para kaloszy.

Z wiekiem zaczynają się również problemy ze stawami ale na szczęście jesteśmy w stanie złagodzić bóle dzięki odpowiednim preparatom oraz diecie.

Do całej listy objawów starzenia możemy dopisać również problemy urologiczne, higieniczne, zaburzenia wzroku, snu, czuwania, problemy żywieniowe. Dodatkowo mogą pojawić się również problemy stomatologiczne.

Żywienie

Przede wszystkim do każdego pupila, niezależnie od wieku należy podejść indywidualnie. Nie powinniśmy tego robić dopiero gdy pojawią się problemy ale za każdym razem bez względu na sytuację. Zwierzęta są tak samo żywymi organizmami jak ludzie i mają swoje upodobania jak i alergie czy choroby. Gdy pies czy kot zaczynają kwalifikować się jako seniorzy również powinniśmy zmodyfikować jego plan żywienia czy dnia i dostosować do wieku.

Starsze psy mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne a brak zmian w sposobie żywienia może doprowadzić do przybierania na wadze czyli otyłości.

Z kotami działa to trochę inaczej. Gdy kończą 13 lat jego zapotrzebowanie ponownie wzrasta. Jednocześnie może spaść ich zdolność do trawienia tłuszczów i białek.

Spadek wagi

Po ukończeniu 12 lat w znacznej części psów i kotów spada masa ciała. Często pojawiają się związane z tym problemy tarczycowe. Głównie u kotów występuje nadczynność tarczycy.

Białko

Białko to coś co spędza sen z powiek wszystkich właścicieli zwierząt. To ile powinno go być? Wszystko zależy od gatunku, rasy, wielkości, aktywności fizycznej a przede wszystko stanu zdrowia. Jeśli jego stan nie sprawia, że jego ilośc powinna zostać ograniczona to nie należy tego robić wbrew panującemu przekonaniu, że wiekiem powinno się je ograniczać. Jedynie w przypadku zwierząt mających problem z nerkami zmniejszenie jego ilości jest wskazane.

greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psów hipoalergiczna

Aktywna zima z psem

Jesień i zima to pory roku, które ludzie chętniej spędzają w ciepłym domu. Ulewy i opady śniegu nie sprzyjają długim spacerom. Psy natomiast wciąż mają

Czytaj dalej »