DARMOWA WYSYŁKA JUŻ OD 230 ZŁ

REALIZACJA WYSYŁKI OD 24 DO 48 GODZIN

GreenBlog

Lęk separacyjny – najczęstsze błędy

Psy są zwierzętami społecznymi. Przez pokolenia były selekcjonowane tak, aby towarzyszyć człowiekowi. Nic więc dziwnego, że nie lubią samotności. Jedne psy radzą sobie same lepiej, inne gorzej – czasem w sposób uporczywy dla właścicieli.

Problemy związane z separacją mogą pojawić się u każdego psa, w różnych wieku. W czasie pandemii ilość zakupów szczeniąt i adopcji psów znacznie wzrosła – zamknięci w domach potrzebowaliśmy towarzystwa! Po powrocie do normalności – pracy i nauki stacjonarnej – wzrosła ilość zgłoszeń do behawiorystów w sprawie zaburzeń separacyjnych. Psy nie były gotowe na nagłą wielogodzinną rozłokę. Teraz rozpoczęliśmy okres wakacyjnych wyjazdów, co często wiąże się z pobytem naszego zwierzaka w psim hotelu lub domu naszych bliskich. Na taką tymczasową zmianę, warto przygotować naszego psa, aby po powrocie z urlopu nie zaskoczyły nas nowe problemy behawioralne.

Najczęstszym błędem popełnianym przez właścicieli w kwestii bolesnej samotności u psów jest sama interpretacja zachowań.

Wokalizacja i niszczenie przedmiotów to wyraźne sygnały, że pies nie radzi sobie w osamotnieniu, natomiast średnio 30% zgłoszeń to faktyczny lęk separacyjny. W większości przypadków mamy do czynienia z zachowaniami problemowymi związanymi z separacją.

Dlaczego tak ważne jest rozdzielenie tych dolegliwości?

Ponieważ problemy związane z separacją można (i trzeba) rozwiązać terapią behawioralną, a lęk separacyjny należy leczyć pod okiem weterynarza. Objawy są bardzo zbliżone, więc rozpoznanie będzie dla właściciela trudne. Behawiorysta po obszernym wielogodzinnym wywiadzie i przestudiowaniu nagrań psa w samotności może stwierdzić czy mówimy o lęku separacyjnym, a następnie dobrać terapię lub zaproponować leczenie.

Kolejnym błędem jest zwlekanie z szukaniem pomocy.

Niestety problemy behawioralne najczęściej zgłaszane są dopiero gdy dotykają ludzi – gdy zachowanie problemowe staje się bardzo uporczywe lub niebezpieczne. Na tym etapie problem jest bardzo utrwalony i rozwiązanie go może zająć miesiące pracy. Takie sytuacje są wyzwaniem dla behawiorystów, którzy muszą uświadomić klientom, że nie zobaczą poprawy szybko, ale czeka ich długa i ciężka droga. Znając dobrze swojego psa dużo wcześniej zauważymy sygnały, że nie jest on gotowy na przebywanie w samotności i podejmiemy odpowiednie kroki, aby go na nią przygotować. Często właściciele psów szukają pomocy w internecie z nadzieją, że znajdą tam proste rozwiązanie na ich problemy z psem. Po wyszukaniu rozwiązań na lęk separacyjny znajdziemy wiele rad, które wydają się sensowne i łatwe od wdrożenia. Najczęściej jest to zostawienie psu zabawki do wylizywania, zamknięcie go w klatce kennelowej, włączenie radia pod naszą nieobecność, zabranie go na aktywny spacer przed naszym wyjściem. Nie są to złe rady, ale nie są uniwersalne.

Prawda jest taka, że każdy pies i każdy przypadek jest inny…

…więc nie ma złotego środka na lęk separacyjny. Zamknięcie psa w klatce może wywołać panikę i poważne uszkodzenia ciała. Zabawka do wylizywania może wywołać frustrację, a aktywny spacer pobudzić zamiast wyciszyć. Przy tak złożonych zaburzeniach jak lęk separacyjny nie ma co polegać na gotowych rozwiązaniach. Nierzadko problem związany z separacją ma podłoże zdrowotne, szczególnie gdy pojawia się nagle. Właściciel musi liczyć się z tym, że behawiorysta zleci mu wizytę u weterynarza zanim przystąpi do ułożenia planu terapii. To oznacza kolejne koszty, które są niezbędne dla dobrostanu zwierzaka.

Nieodpowiednie żywienie psa może pogłębić problemy behawioralne, a nawet je wywołać.

Rozstrój żołądka lub świąd skóry powodują u psa ból i drażliwość. Gdy połączymy te dolegliwości ze stresem odczuwanym w samotności, możemy spodziewać się objawów lęku separacyjnego czy agresji. Jak widzicie jest wiele przyczyn problemów związanych z separacją i wiele błędów, które nieświadomie można popełnić. Obserwacja Waszego psa, dobre nawyki, przewidywanie różnych sytuacji powinny Was uchronić przed zaburzeniami separacyjnymi. Pamiętajcie jednak, że gdy problem się pojawi wszelkie działania terapeutyczne powinny odbywać się pod okiem specjalisty, a faktyczny lęk separacyjny wymaga interwencji lekarza weterynarii.

Napisz do mnie i wspólnie pogadamy z Twoim psiakiem!

Zajrzyj do mojej zakładki lub na mój profil na Instagramie – @marta_psy_cholog

greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psów hipoalergiczna

Aktywna zima z psem

Jesień i zima to pory roku, które ludzie chętniej spędzają w ciepłym domu. Ulewy i opady śniegu nie sprzyjają długim spacerom. Psy natomiast wciąż mają

Czytaj dalej »