GreenBlog

Jak wybrać psa? – kilka wskazówek!

Powiększenie rodziny o psiego przyjaciela to decyzja na kolejne kilkanaście lat. Jeżeli ten temat będzie dobrze przemyślany to macie przed sobą piękną przygodę. Posiadanie psa to jednak wielka odpowiedzialność. Wielu problemów behawioralnych można uniknąć poprzez wybór odpowiedniego psa do odpowiedniego człowieka.

Na co patrzeć dokonują tego wyboru?

Przede wszystkim nie na wygląd. Najwięcej adopcji i zakupów psów opiera się niestety na upodobaniach estetycznych. Nie można zapomnieć, że pies to żywa istota, która ma własny świat emocjonalny i wiele potrzeb do zaspokojenia. Zrozumienie potrzeb rasy to podstawa przy wyborze psa. Ludzie hodowali psy w konkretnych celach, w ten sposób powstały rasy. Tropienie zwierzyny, przynoszenie ofiary, zaganianie stada, strzeżenie terytorium to wszystko całkowicie naturalne psie zachowania. Przez setki lat te cechy były pożądane i wzmacniane u psów rasowych.

Retrievery ciągnie do wody i uwielbiają nosić przedmioty w pysku, ponieważ w przeszłości wyławiały upolowane ptactwo i przynosiły je właścicielowi. Teriery były szczurołapami, a owczarki pasterzami. Półocniaki mają ogromne pokłady energii i siły, które były potrzebne do pracy przy zaprzęgach.

Nie można oczekiwać, że te cechy nagle wygasną. Również kundelki dziedziczą predyspozycje po rasowych przodkach. Oczywiście istnieją współczesne sposoby zaspokojenia potrzeb rasowych (poprzez trening, odpowiednią zabawę, sporty kynologiczne), wiążą się one jednak z nakładami czasu i pieniędzy.

Kupując lub adoptujac psa, zastanówcie się więc czy jesteście w stanie odpowiedzieć na jego podstawowe potrzeby rasowe, dowiedzcie się jak najwięcej o bliższych i dalszych przodkach psa, porozmawiajcie z obecnymi właścicielami psów tej rasy/w typie rasy.

Gdy wybierzecie rasę, która pasuje do Was charakterem, pora zająć się wyglądem

I tu mam na myśli kwestie zdrowotne i pielęgnacyjne. Zarówno u psów rasowych jak i u kundelkow istnieje ryzyko chorób, z tą różnicą, że u psów rasowych łatwiej stwierdzić genetyczne predyspozycje do rożnych problemów zdrowotnych. Hodowca powinien poinformować przyszłych właścicieli psa o zagrożeniach dla zdrowia. Niektóre rasy wymagają regularnych wizyt u groomera oraz codziennej pielęgnacji szaty. Trzeba to uwzględnienić w kosztach utrzymania psa oraz zadbać o to, aby psiak potrafił współpracować z psim fryzjerem – poprzez trening kooperacyjny w domu. Są też psy, które zimą potrzebują ubranek, a latem kremów z filtrem. To kolejny wydatek i rzecz, o której trzeba pamiętać dla dobra zwierzaka.

Kolejną bardzo ważną kwestią przy wyborze psa jest jego wiek

Jeżeli zdecydujecie się na szczeniaka, macie możliwość zaplanowania jego socjalizacji, łatwiej jest zbudować więź, będzie z Wami dłużej, nawet kilkanaście lat, czyli kawał życia. Jeśli dobrze wybierzecie hodowlę, macie też pewność, że maluchowi niczego nie brakowało zanim do Was trafił. Druga strona medalu to nieprzespane noce, miesiące treningu czystości, trening samotności, poniszczone przedmioty, gryzienie podczas wymiany zębów, ogrom pracy przy wychowaniu. Jeżeli nie jesteście na to gotowi, lepiej będzie znaleźć dorosłego psa, który opanował już elementy życia z ludźmi, takie jak załatwianie się na zewnątrz i chodzenie na smyczy. W przypadku gdy nie masz czasu na treningi i wychowanie, ale brakuje Wam czworonoga w domu, najlepszym wyjściem będzie adopcja psiego seniora. Potrzebują dużo mniej ruchu i treningu niż młode psy, za to uwielbiają sen i odpoczynek. Niestety przy takiej adopcji mamy mniej wspólnego czasu przed sobą, ale ostatnie lata adopotowanego seniora będą najszczęśliwszymi w jego życiu.

Nie ma lepszych i gorszych psów, są jednak ludzie, którzy zarabiają kosztem zwierząt.

Zarówno adopcja jak i zakup powinny być świadome i odpowiedzialne. Najgorsze co możesz zrobić to wesprzeć pseudohodowlę. W twoich rękach leży odpowiedzialność za to czy dasz zarobić okrutnym pseudohodowcom, czy weźmiesz psiaka z dobrego źródła. Uważaj na związki inne niż ZkWP i FCI, podejrzanie niskie ceny psów rasowych, przekazywanie psa w miejscach publicznych zamiast wizyty w hodowli. Znajdą się również ludzie znęcający się nad zwierzętami w schroniskach – najlepszym przykładem będzie dramat w Radysach ujawniony w zeszłym roku. Im więcej informacji zbierzesz na temat hodowli lub organizacji tym lepiej, nawet jeśli ma to opóźnić przyjęcie zwierzaka do domu.

Podsumowując!

Gdy nadejdzie pora to, że ty i Twoja rodzina jesteście gotowi na psa, zadajcie sobie 4 pytania:

  • Czy znamy rasę i jesteśmy gotowi spełnić jej potrzeby?
  • Czy znamy potencjalne choroby rasy oraz wymogi pielęgnacyjne?
  • Czy wiemy z czym wiąże się zakup/adopcja szczeniaka?
  • Czy hodowla/fundacja jest transparentna i dba o wszystkie potrzeby i dobrostan psów?

Jeżeli na wszystkie pytania – wszyscy przyszli właściciele – odpowiedzieli twierdząco, oznacza to, że faktycznie jesteście gotowi na nowego członka rodziny. Każdy pies zasługuje na najlepszy dom, jeżeli spełnicie jego potrzeby i dobierzecie psa, który do Was pasuje unikniecie większości problemów behawioralnych.

Napisz do mnie i wspólnie pogadamy z Twoim psiakiem!

Zajrzyj do mojej zakładki lub na mój profil na Instagramie – @marta_psy_cholog

nosówka

Nosówka – przeciwko jakim chorobom szczepimy psy?

Nie jest to tak powszechna choroba jak parwowiroza, którą omawialiśmy już wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, że jest bardzo groźna i nie należy jej bagatelizować. Wirus tej choroby atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Nosówka stanowi największe zagrożenie dla szczeniąt dlatego należ pamiętać o komplecie szczepień, które powinien otrzymać szczeniak już w hodowli. Objawy Choroba ta

Czytaj dalej »

Parwowiroza – przeciwko jakim chorobom szczepimy psy?

Wiele osób zastanawia się na jakie choroby tak naprawdę szczepimy nasze psy i czy ów szczepienia są w ogóle potrzebne. Jedną z takich chorób jest parwowiroza, która wbrew pozorom jest bardzo groźna, zwłaszcza dla maluchów. Charakteryzuje się wysokim stopniem śmiertelności. Parwowiroza jest rozprzestrzenia się szybko i błyskawicznie atakuje organizm. Najbardziej narażone są na nią szczeniaki,

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma ekologiczna behawioryzm weterynarz

Kiedy warto odwiedzić weterynarza?

Życie z psem zobowiązuje nas do dbania o jego zdrowie, często jednak udajemy się do lekarza weterynarii zbyt rzadko lub zbyt późno. Profilaktyka jest bardzo cenna, a zdiagnozowanie problemu zdrowotnego u psa może rozwiązać jego problemy behawioralne. Niepokojące zachowania Gdy pies zachowuje się inaczej niż zwykle, pojawiają się myśli o konsultacji z behawiorystą — i

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psa ekologiczna jagnięcina nowozelandzka wartości odżywcze

Jagnięcina nowozelandzka – wartości odżywcze

Jagnięcina nowozelandzka jest jednym z najbezpieczniejszych rodzajów białka występujących w karmie dla zwierząt. Ze względu na swoją wysoką hipoalergiczność jest zalecana dla zwierząt ze skłonnościami do alergii pokarmowych oraz problemów z układem trawienia. Mięso to zawiera lekką warstwą białego tłuszczu, ma wysoką zawartość protein oraz niewielką ilości węglowodanów. Dzięki temu jest wysokostrawne, nie obciąża układu

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim stadzie. Zanim powiększymy rodzinę o kolejnego psa, warto się na to przygotować, aby uniknąć błędów i konfliktów zwierzaków. Wybór nowego psa Jeżeli już podejmiesz decyzję o przyjęciu do domu nowego

Czytaj dalej »