GreenBlog

Jak przetrwać ze szczeniakiem?

Szczeniaki – komiczne, puszyste maleństwa – potrafią zauroczyć od pierwszego wejrzenia i obudzić w ludziach najlepsze instynkty. Jednak to właściciele szczeniąt najczęściej zgłaszają problemy behawioralne. Mam dla Was kilka wskazówek jak przygotować się na życie ze szczeniakiem i przetrwać najtrudniejsze chwile.

Dostosujcie mieszkanie Podobnie jak przed pojawieniem się noworodka, należy je zabezpieczyć, tak aby psiemu dziecku nie stała się krzywda oraz aby zminimalizować straty materialne. Szczeniak nie rozumie co może niszczyć, a czego nie, a ma ogromną potrzebę gryzienia i rozrabiania. Cenne rzeczy najłatwiej będzie pochować i jednocześnie zapewnić małemu niszczycielowi odpowiednie zabawki i gryzaki. Pochowajcie także dywany na czas nauki czystości. Niektóre psy mimo gryzaków i zabawek będą zainteresowane meblami – w tym przypadku warto pomyśleć o ograniczeniu psu przestrzeni, na przykład poprzez zamontowanie bramki. Jeżeli mieszkacie w domu z ogrodem koniecznie zabezpieczcie każdy odcinek ogrodzenia. Maluch może uciec i nie odznaleźć drogi do domu, a nawet zostać ukradziony lub otruty.

W domu pies musi mieć swoje własne, bezpieczne miejsce. Kojec, klatka czy legowisko, skojarzone z odpoczynkiem i przyjemnością. Jeśli już od szczeniaka pies będzie znał swój kącik ułatwi Wam to naukę samotności, wyciszenia oraz odsyłania na miejsce.

Ustalcie zasady nawet jeśli cała rodzina wyraziła zgodę na psa, nie wszyscy mogą wiedzieć z czym wiąże się jego wychowanie i jak długo trwa. Szczeniak będzie niszczył, hałasował, podgryzał i brudził w domu. Dzieci muszą szanować jego granice, aby nie doszło do zachowań agresywnych. Dorośli muszą wypracować u psa pożądane zachowania i spełnić wszystkie jego potrzeby. Bardzo częstym problemem są różne reakcje domowników na to samo zachowanie u psa, stosowanie kar i nagród w niespójny sposób. Pies czuje się wtedy zdezorientowany i nauka trwa dłużej. Kluczem jest konsekwencja i spójność w komunikacji z psem. Nawet jeśli jeden domownik zobowiązał się do szkolenia psa, cała praca pójdzie na marne gdy pozostali domownicy będą stosować inne metody wychowawcze. Pamiętajcie, że oprócz rodziny pies będzie miał kontakt z Waszymi sąsiadami i znajomymi. Wszyscy powinni traktować Waszego psa z szacunkiem i zrozumieniem.

Pojawienie się szczeniaka w domu będzie największym zaskoczeniem dla zwierzaka, który już jest z Wami. Najlepiej zapoznać zwierzęta na neutralnym terenie, stosować wymianę zapachową, nie zmuszać do interakcji i pod żadnym pozorem nie doprowadzić do konkurencji o zasoby. Połączenie dwóch zwierząt bywa trudne i czasochłonne, szczególnie gdy już jest między nimi konflikt. Jeżeli obawiacie się starć pomiędzy zwierzakiem rezydentem, a nowym członkiem rodziny poszukajcie wsparcia u behawiorysty. Zaplanujcie trening a wychowanie szczeniaka pójdzie dużo sprawniej gdy będzie zaplanowane. Wielu rzeczy młode psy uczą się błyskawicznie, z każdym dniem zmieniają się nie do poznania. Okno socjalizacyjne u szczeniąt trwa zaledwie kilka tygodni. Socjalizacja szczeniaka jest najważniejszym etapem w jego życiu i można ten okres doskonale wykorzystać pod warunkiem, że nie popadniemy w skrajność. Psa nie można izolować od świata, (również w trakcie kwarantanny poszczepiennej) ale nie można go zalewać bodźcami. Plan socjalizacji i habituacji pomoże wam ułożyć behawiorysta. Przy adopcji najczęściej możecie liczyć na darmowe wsparcie behawioralne, a dobry hodowca będzie w stanie polecić trenera, który zna specyfikę rasy.

Wbrew pozorom posłuszeństwo to nie najważniejsza umiejętność u małego psa. Trzeba go nauczyć życia w mieście pełnym trudnych bodźców. Jazda samochodem, wizyta u weterynarza, chodzenie na luźnej smyczy, nie zjadanie śmieci na spacerze to umiejętności, które dużo bardziej przydają się niż popularne komendy “siad” i “daj łapę”. Nie możecie oczekiwać od szczeniaka, że zostanie grzecznie w domu na wiele godzin, a spuszczony ze smyczy zawsze przybiegnie na zawołanie. To są zachowania, których trzeba go nauczyć. Wszystko w Waszych rękach.

Pamiętajcie o zdrowiu problemy behawioralne mogą mieć podłoże zdrowotne, zwłaszcza u szczeniąt, których organizmy dopiero się rozwijają. Gdy terapia behawioralna i trening nie są skuteczne, powodem często jest niewykryta choroba pupila. Dlatego zanim przystąpicie do pracy, upewnijcie się, że Wasz maluch jest zdrowy. Znajdźcie dobrego weterynarza i nie zapominajcie o badaniach kontrolnych. Szczeniaki rosną więc potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety, zadbajcie o dobrze dobraną karmę, na przykład (puppy all breeds/puppy medium large breeds) Jeżeli pojawią się problemy żywieniowe zgłoście się do specjalisty – dietetyka weterynaryjnego, który zleci odpowiednie badania.

Edukacja i wsparcie

Na koniec dodam, że musicie uzbroić się w cierpliwość – uporczywe szczenięce zachowania mogą trwać nawet rok, a nierozwiązane problemy będą się pogłębiać. Na szczęście dzięki świadomości i edukacji, do której mamy dziś dostęp, życie ze szczeniakiem nie musi być koszmarem. Edukujcie się u specjalistów, czytajcie książki i materiały oparte na najnowszych badaniach – omijajcie nieaktualną teorię dominacji. Utrzymujcie kontakt z hodowcą lub fundacją. Pamiętajcie, że szczeniak to bezbronne psie dziecko, które każdego dnia uczy się życia u boku człowieka. Wasz pies został wrzucony w ludzki świat i Waszą odpowiedzialnością jest sprawienie, aby w tym świecie się odnalazł.

___________________

Napisz do mnie i wspólnie pogadamy z Twoim psiakiem!

Zajrzyj do mojej zakładki lub na mój profil na Instagramie – @marta_psy_cholog

nosówka

Nosówka – przeciwko jakim chorobom szczepimy psy?

Nie jest to tak powszechna choroba jak parwowiroza, którą omawialiśmy już wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, że jest bardzo groźna i nie należy jej bagatelizować. Wirus tej choroby atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Nosówka stanowi największe zagrożenie dla szczeniąt dlatego należ pamiętać o komplecie szczepień, które powinien otrzymać szczeniak już w hodowli. Objawy Choroba ta

Czytaj dalej »

Parwowiroza – przeciwko jakim chorobom szczepimy psy?

Wiele osób zastanawia się na jakie choroby tak naprawdę szczepimy nasze psy i czy ów szczepienia są w ogóle potrzebne. Jedną z takich chorób jest parwowiroza, która wbrew pozorom jest bardzo groźna, zwłaszcza dla maluchów. Charakteryzuje się wysokim stopniem śmiertelności. Parwowiroza jest rozprzestrzenia się szybko i błyskawicznie atakuje organizm. Najbardziej narażone są na nią szczeniaki,

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma ekologiczna behawioryzm weterynarz

Kiedy warto odwiedzić weterynarza?

Życie z psem zobowiązuje nas do dbania o jego zdrowie, często jednak udajemy się do lekarza weterynarii zbyt rzadko lub zbyt późno. Profilaktyka jest bardzo cenna, a zdiagnozowanie problemu zdrowotnego u psa może rozwiązać jego problemy behawioralne. Niepokojące zachowania Gdy pies zachowuje się inaczej niż zwykle, pojawiają się myśli o konsultacji z behawiorystą — i

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psa ekologiczna jagnięcina nowozelandzka wartości odżywcze

Jagnięcina nowozelandzka – wartości odżywcze

Jagnięcina nowozelandzka jest jednym z najbezpieczniejszych rodzajów białka występujących w karmie dla zwierząt. Ze względu na swoją wysoką hipoalergiczność jest zalecana dla zwierząt ze skłonnościami do alergii pokarmowych oraz problemów z układem trawienia. Mięso to zawiera lekką warstwą białego tłuszczu, ma wysoką zawartość protein oraz niewielką ilości węglowodanów. Dzięki temu jest wysokostrawne, nie obciąża układu

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim stadzie. Zanim powiększymy rodzinę o kolejnego psa, warto się na to przygotować, aby uniknąć błędów i konfliktów zwierzaków. Wybór nowego psa Jeżeli już podejmiesz decyzję o przyjęciu do domu nowego

Czytaj dalej »