DARMOWA WYSYŁKA JUŻ OD 230 ZŁ

REALIZACJA WYSYŁKI OD 24 DO 48 GODZIN

GreenBlog

Jak przetrwać ze szczeniakiem?

Szczeniaki – komiczne, puszyste maleństwa – potrafią zauroczyć od pierwszego wejrzenia i obudzić w ludziach najlepsze instynkty. Jednak to właściciele szczeniąt najczęściej zgłaszają problemy behawioralne. Mam dla Was kilka wskazówek jak przygotować się na życie ze szczeniakiem i przetrwać najtrudniejsze chwile.

Dostosujcie mieszkanie Podobnie jak przed pojawieniem się noworodka, należy je zabezpieczyć, tak aby psiemu dziecku nie stała się krzywda oraz aby zminimalizować straty materialne. Szczeniak nie rozumie co może niszczyć, a czego nie, a ma ogromną potrzebę gryzienia i rozrabiania. Cenne rzeczy najłatwiej będzie pochować i jednocześnie zapewnić małemu niszczycielowi odpowiednie zabawki i gryzaki. Pochowajcie także dywany na czas nauki czystości. Niektóre psy mimo gryzaków i zabawek będą zainteresowane meblami – w tym przypadku warto pomyśleć o ograniczeniu psu przestrzeni, na przykład poprzez zamontowanie bramki. Jeżeli mieszkacie w domu z ogrodem koniecznie zabezpieczcie każdy odcinek ogrodzenia. Maluch może uciec i nie odznaleźć drogi do domu, a nawet zostać ukradziony lub otruty.

W domu pies musi mieć swoje własne, bezpieczne miejsce. Kojec, klatka czy legowisko, skojarzone z odpoczynkiem i przyjemnością. Jeśli już od szczeniaka pies będzie znał swój kącik ułatwi Wam to naukę samotności, wyciszenia oraz odsyłania na miejsce.

Ustalcie zasady nawet jeśli cała rodzina wyraziła zgodę na psa, nie wszyscy mogą wiedzieć z czym wiąże się jego wychowanie i jak długo trwa. Szczeniak będzie niszczył, hałasował, podgryzał i brudził w domu. Dzieci muszą szanować jego granice, aby nie doszło do zachowań agresywnych. Dorośli muszą wypracować u psa pożądane zachowania i spełnić wszystkie jego potrzeby. Bardzo częstym problemem są różne reakcje domowników na to samo zachowanie u psa, stosowanie kar i nagród w niespójny sposób. Pies czuje się wtedy zdezorientowany i nauka trwa dłużej. Kluczem jest konsekwencja i spójność w komunikacji z psem. Nawet jeśli jeden domownik zobowiązał się do szkolenia psa, cała praca pójdzie na marne gdy pozostali domownicy będą stosować inne metody wychowawcze. Pamiętajcie, że oprócz rodziny pies będzie miał kontakt z Waszymi sąsiadami i znajomymi. Wszyscy powinni traktować Waszego psa z szacunkiem i zrozumieniem.

Pojawienie się szczeniaka w domu będzie największym zaskoczeniem dla zwierzaka, który już jest z Wami. Najlepiej zapoznać zwierzęta na neutralnym terenie, stosować wymianę zapachową, nie zmuszać do interakcji i pod żadnym pozorem nie doprowadzić do konkurencji o zasoby. Połączenie dwóch zwierząt bywa trudne i czasochłonne, szczególnie gdy już jest między nimi konflikt. Jeżeli obawiacie się starć pomiędzy zwierzakiem rezydentem, a nowym członkiem rodziny poszukajcie wsparcia u behawiorysty. Zaplanujcie trening a wychowanie szczeniaka pójdzie dużo sprawniej gdy będzie zaplanowane. Wielu rzeczy młode psy uczą się błyskawicznie, z każdym dniem zmieniają się nie do poznania. Okno socjalizacyjne u szczeniąt trwa zaledwie kilka tygodni. Socjalizacja szczeniaka jest najważniejszym etapem w jego życiu i można ten okres doskonale wykorzystać pod warunkiem, że nie popadniemy w skrajność. Psa nie można izolować od świata, (również w trakcie kwarantanny poszczepiennej) ale nie można go zalewać bodźcami. Plan socjalizacji i habituacji pomoże wam ułożyć behawiorysta. Przy adopcji najczęściej możecie liczyć na darmowe wsparcie behawioralne, a dobry hodowca będzie w stanie polecić trenera, który zna specyfikę rasy.

Wbrew pozorom posłuszeństwo to nie najważniejsza umiejętność u małego psa. Trzeba go nauczyć życia w mieście pełnym trudnych bodźców. Jazda samochodem, wizyta u weterynarza, chodzenie na luźnej smyczy, nie zjadanie śmieci na spacerze to umiejętności, które dużo bardziej przydają się niż popularne komendy “siad” i “daj łapę”. Nie możecie oczekiwać od szczeniaka, że zostanie grzecznie w domu na wiele godzin, a spuszczony ze smyczy zawsze przybiegnie na zawołanie. To są zachowania, których trzeba go nauczyć. Wszystko w Waszych rękach.

Pamiętajcie o zdrowiu problemy behawioralne mogą mieć podłoże zdrowotne, zwłaszcza u szczeniąt, których organizmy dopiero się rozwijają. Gdy terapia behawioralna i trening nie są skuteczne, powodem często jest niewykryta choroba pupila. Dlatego zanim przystąpicie do pracy, upewnijcie się, że Wasz maluch jest zdrowy. Znajdźcie dobrego weterynarza i nie zapominajcie o badaniach kontrolnych. Szczeniaki rosną więc potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety, zadbajcie o dobrze dobraną karmę, na przykład (puppy all breeds/puppy medium large breeds) Jeżeli pojawią się problemy żywieniowe zgłoście się do specjalisty – dietetyka weterynaryjnego, który zleci odpowiednie badania.

Edukacja i wsparcie

Na koniec dodam, że musicie uzbroić się w cierpliwość – uporczywe szczenięce zachowania mogą trwać nawet rok, a nierozwiązane problemy będą się pogłębiać. Na szczęście dzięki świadomości i edukacji, do której mamy dziś dostęp, życie ze szczeniakiem nie musi być koszmarem. Edukujcie się u specjalistów, czytajcie książki i materiały oparte na najnowszych badaniach – omijajcie nieaktualną teorię dominacji. Utrzymujcie kontakt z hodowcą lub fundacją. Pamiętajcie, że szczeniak to bezbronne psie dziecko, które każdego dnia uczy się życia u boku człowieka. Wasz pies został wrzucony w ludzki świat i Waszą odpowiedzialnością jest sprawienie, aby w tym świecie się odnalazł.

___________________

Napisz do mnie i wspólnie pogadamy z Twoim psiakiem!

Zajrzyj do mojej zakładki lub na mój profil na Instagramie – @marta_psy_cholog

greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psów hipoalergiczna

Aktywna zima z psem

Jesień i zima to pory roku, które ludzie chętniej spędzają w ciepłym domu. Ulewy i opady śniegu nie sprzyjają długim spacerom. Psy natomiast wciąż mają

Czytaj dalej »