GreenBlog

Borelioza – choroby odkleszczowe cz. 2

kleszcz borelioza

Czym tak właściwie jest borelioza? Jest to chorobą wywoływaną przez bakterię i nazywana jest chorobą z Lyme. Występuje ona u zwierząt jak i u ludzi ale daje odmienne objawy. Tak jak w przypadku babeszjozy to miejsce występowania bakterii jak i sama prędkość rozprzestrzeniania zmienia się razem ze zmianami klimatu.

Wbrew ogólnopanującemu przekonaniu to nie kleszcze są głównymi nosicielami tej bakterii a drobne gryzonie, szczury, myszy czy wiewiórki. Kleszcze jedynie przenoszą chorobę z nosicieli na ofiary.

Jakie są objawy?

Jednymi z pierwszych objawów jakie właściciel może zauważyć u pupila to kulawizna, gorączka, obrzęk stawów, powiększenie węzłów chłonnych oraz brak apetytu i apatia. W momencie gdy zauważymy te objawy u naszego pupila powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza. W rezultacie borelioza powoduje zapalenie wielostawowe, które rozpoczyna się w stawach najbliżej miejsca ugryzienia przez kleszcza. Zapalenie wielostawowe jest stanem zapalnym wielu stawów w jednym czasie.

Niestety u niektórych psów bakteria może zaatakować również nerki na co najbardziej narażone są psiaki ras labrador oraz golden retriwer. W przypadku powikłań związanych z nerkami przeważnie rokowania nie są pozytywne. Organizm nie jest w stanie funkcjonować bez nerek, zwłaszcza gdy organizm toczy walkę z chorobą.

Istnieje również możliwość, że bakteria zaatakuje serce, skórę oraz układ nerwowy. Ta ostatnia odmiana jest bardzo rzadka ale nie jest niemożliwa.

Diagnoza

Podstawowym problem jaki stoi przez lekarzem weterynarii w kontekście diagnozy jest fakt, że objawy mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach i wtedy ani właściciel nie łączy objawów z kleszczem, którego znalazł u swojego pupila kilka miesięcy wcześniej a lekarz ma utrudnione zadanie ze względu na brak informacji o ugryzieniu.

Przy tego typu chorobach czas gra główną rolę dlatego warto co pare miesięcy a zwłaszcza w okresie letnim, skontrolować swojego psa pod kątem występowania chorób odkleszczowych. Podczas badania psiak jest kontrolowany pod kątem aż czterech różnych chorób odkleszczowych.

Oczywiście warto pamiętać o zabezpieczaniu psa preparatami przeciwko kleszczom oraz zaopatrzyć się w mgiełkę, którą spiskuje się sierść. Ma ona za zadanie już na starcie odstraszyć kleszcze.

Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu na temat babeszjozy, która najczęściej występuje u psów po ugryzieniu przez kleszcza nosiciela.

nosówka

Nosówka – przeciwko jakim chorobom szczepimy psy?

Nie jest to tak powszechna choroba jak parwowiroza, którą omawialiśmy już wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, że jest bardzo groźna i nie należy jej bagatelizować. Wirus tej choroby atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Nosówka stanowi największe zagrożenie dla szczeniąt dlatego należ pamiętać o komplecie szczepień, które powinien otrzymać szczeniak już w hodowli. Objawy Choroba ta

Czytaj dalej »

Parwowiroza – przeciwko jakim chorobom szczepimy psy?

Wiele osób zastanawia się na jakie choroby tak naprawdę szczepimy nasze psy i czy ów szczepienia są w ogóle potrzebne. Jedną z takich chorób jest parwowiroza, która wbrew pozorom jest bardzo groźna, zwłaszcza dla maluchów. Charakteryzuje się wysokim stopniem śmiertelności. Parwowiroza jest rozprzestrzenia się szybko i błyskawicznie atakuje organizm. Najbardziej narażone są na nią szczeniaki,

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma ekologiczna behawioryzm weterynarz

Kiedy warto odwiedzić weterynarza?

Życie z psem zobowiązuje nas do dbania o jego zdrowie, często jednak udajemy się do lekarza weterynarii zbyt rzadko lub zbyt późno. Profilaktyka jest bardzo cenna, a zdiagnozowanie problemu zdrowotnego u psa może rozwiązać jego problemy behawioralne. Niepokojące zachowania Gdy pies zachowuje się inaczej niż zwykle, pojawiają się myśli o konsultacji z behawiorystą — i

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psa ekologiczna jagnięcina nowozelandzka wartości odżywcze

Jagnięcina nowozelandzka – wartości odżywcze

Jagnięcina nowozelandzka jest jednym z najbezpieczniejszych rodzajów białka występujących w karmie dla zwierząt. Ze względu na swoją wysoką hipoalergiczność jest zalecana dla zwierząt ze skłonnościami do alergii pokarmowych oraz problemów z układem trawienia. Mięso to zawiera lekką warstwą białego tłuszczu, ma wysoką zawartość protein oraz niewielką ilości węglowodanów. Dzięki temu jest wysokostrawne, nie obciąża układu

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim stadzie. Zanim powiększymy rodzinę o kolejnego psa, warto się na to przygotować, aby uniknąć błędów i konfliktów zwierzaków. Wybór nowego psa Jeżeli już podejmiesz decyzję o przyjęciu do domu nowego

Czytaj dalej »