DARMOWA WYSYŁKA JUŻ OD 230 ZŁ

REALIZACJA WYSYŁKI OD 24 DO 48 GODZIN

GreenBlog

Borelioza – choroby odkleszczowe cz. 2

kleszcz borelioza

Czym tak właściwie jest borelioza? Jest to chorobą wywoływaną przez bakterię i nazywana jest chorobą z Lyme. Występuje ona u zwierząt jak i u ludzi ale daje odmienne objawy. Tak jak w przypadku babeszjozy to miejsce występowania bakterii jak i sama prędkość rozprzestrzeniania zmienia się razem ze zmianami klimatu.

Wbrew ogólnopanującemu przekonaniu to nie kleszcze są głównymi nosicielami tej bakterii a drobne gryzonie, szczury, myszy czy wiewiórki. Kleszcze jedynie przenoszą chorobę z nosicieli na ofiary.

Jakie są objawy?

Jednymi z pierwszych objawów jakie właściciel może zauważyć u pupila to kulawizna, gorączka, obrzęk stawów, powiększenie węzłów chłonnych oraz brak apetytu i apatia. W momencie gdy zauważymy te objawy u naszego pupila powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza. W rezultacie borelioza powoduje zapalenie wielostawowe, które rozpoczyna się w stawach najbliżej miejsca ugryzienia przez kleszcza. Zapalenie wielostawowe jest stanem zapalnym wielu stawów w jednym czasie.

Niestety u niektórych psów bakteria może zaatakować również nerki na co najbardziej narażone są psiaki ras labrador oraz golden retriwer. W przypadku powikłań związanych z nerkami przeważnie rokowania nie są pozytywne. Organizm nie jest w stanie funkcjonować bez nerek, zwłaszcza gdy organizm toczy walkę z chorobą.

Istnieje również możliwość, że bakteria zaatakuje serce, skórę oraz układ nerwowy. Ta ostatnia odmiana jest bardzo rzadka ale nie jest niemożliwa.

Diagnoza

Podstawowym problem jaki stoi przez lekarzem weterynarii w kontekście diagnozy jest fakt, że objawy mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach i wtedy ani właściciel nie łączy objawów z kleszczem, którego znalazł u swojego pupila kilka miesięcy wcześniej a lekarz ma utrudnione zadanie ze względu na brak informacji o ugryzieniu.

Przy tego typu chorobach czas gra główną rolę dlatego warto co pare miesięcy a zwłaszcza w okresie letnim, skontrolować swojego psa pod kątem występowania chorób odkleszczowych. Podczas badania psiak jest kontrolowany pod kątem aż czterech różnych chorób odkleszczowych.

Oczywiście warto pamiętać o zabezpieczaniu psa preparatami przeciwko kleszczom oraz zaopatrzyć się w mgiełkę, którą spiskuje się sierść. Ma ona za zadanie już na starcie odstraszyć kleszcze.

Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu na temat babeszjozy, która najczęściej występuje u psów po ugryzieniu przez kleszcza nosiciela.

greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psów hipoalergiczna

Aktywna zima z psem

Jesień i zima to pory roku, które ludzie chętniej spędzają w ciepłym domu. Ulewy i opady śniegu nie sprzyjają długim spacerom. Psy natomiast wciąż mają

Czytaj dalej »