DARMOWA WYSYŁKA JUŻ OD 230 ZŁ

REALIZACJA WYSYŁKI OD 24 DO 48 GODZIN

GreenBlog

Bezpieczny i kulturalny spacer

Spacer to pierwsza aktywność jaka przychodzi na myśl gdy mowa o posiadaniu psa. Niezależnie od pogody pies musi wyjść kilka razy dziennie, nie tylko załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, ale przede wszystkich aby węszyć i eksplorować świat. Jeżeli nie traktujesz spaceru jako uporczywego obowiązku, tylko cieszysz się wspólnymi chwilami, zarówno Ty jak i pies będziecie z niego bardziej zadowoleni. Oprócz zadowolenia i załatwienia wszystkich potrzeb jest jeszcze parę rzeczy, o których na spacerze trzeba pamiętać.

Nawet podczas krótkiego spaceru po znanym terenie może się zdarzyć, że pies ucieknie i zgubi się, dlatego na każdym spacerze bez wyjątku powinien być oznakowany. Adresatka i chip to obowiązek każdego odpowiedzialnego opiekuna. Niektórzy polegają na samym chipie, jednak aby odczytać z niego dane trzeba zawieźć znalezionego psa do weterynarza. To dodatkowy kłopot i stres dla psa. Dużo łatwiej jest po prostu zadzwonić na numer widoczny na zawieszce. Jeżeli masz psa, który notorycznie gubi adresatki, imię i numery telefonów możesz wygrawerować na obroży. Na adresatce/obroży oprócz danych kontaktowych warto zamieścić ewentualne dodatkowe informacje – na przykład o alergiach lub lekach, które przyjmuje na stałe. Niektóre psy mogą pozwolić się zbliżyć i odczytać numer telefonu, ale nie życzą sobie dotyku obcych osób. O tym także należy poinformować ludzi poprzez tzw. żółty komunikat. Jest to wstążeczka, chustka lub obroża w żółtym kolorze, często występuje z napisem “nie dotykaj”. To niezwykle ważne przy psach lękliwych, agresywnych, reaktywnych, w trakcie choroby lub szkolenia. Niestety świadomość żółtego komunikatu jest w Polsce wciąż niska, ale warto znać i szerzyć jego ideę.

W zależności od pogody i pory roku, na spacerze przydadzą się inne akcesoria. Wiosną i latem trzeba dbać o ochronę przeciwkleszczową, na dłuższe wycieczki zabierać wodę dla psa. Jesienią i zimą niektóre psy będą potrzebowały ubranek, płaszczyków a nawet butów. Na spacery po zmroku warto pomyśleć o odblasku lub lampce LED dla psa, tak aby był widoczny dla innych spacerowiczów i kierowców, oraz dla przewodnika po odpięciu psa ze smyczy.

Jak już mowa o spuszczaniu psa ze smyczy – w polskim prawie jest to dozwolone tylko pod warunkiem sprawowania kontroli nad psem. Tak więc osoba, która puszcza psa ze smyczy i nie jest w stanie go odwołać popełnia wykroczenie. A jeżeli innemu psu lub człowiekowi stanie się z tego powodu krzywda nieodpowiedzialny przewodnik może stanąć przed sądem. Łatwo zauważyć na wielu osiedlach, że są ludzie, na których te informacje nie robią wrażenia i puszczają psy luzem bez kontroli. Nawet jeżeli twój pies jest niegroźny, nia ma to znaczenia dla psa, który boi sie wszystkiego. Jeden podbiegający pies może zaprzepaścić miesiące terapii behawioralnej. Psi podbiegacze są na tyle problematyczni, że coraz częściej opiekunowie psów lękliwych i reaktywnch noszą przy sobie gaz pieprzowy lub paralizator i mają prawo tych narzędzi użyć. Oczywiście oprócz psów, pies nieodwoływalny może zostać zaatakowany przez inne zwierzę lub wpaść pod koła samochodu. Dla bezpieczeństwa wszystkich dookoła, naucz psa solidnego przywołania zanim spuścisz go ze smyczy. Gdy widzisz psa na smyczy z daleka, przywołaj swojego i ustal z przewodnikiem czy mogą się przywitać. Szanuj przestrzeń każdego psa i psią komunikację.

Żyjąc w mieście równie niezbędna jak przywołanie jest komenda “puść”. Dobrze wyćwiczona rezygnacja ze znalezisk na spacerze może uratować życie. W miejscach gdzie jest dużo śmieci, resztek jedzenia lub trucicieli psów bezpieczniej będzie wyprowadzać pupila w kagańcu.

Najważniejsze co musisz pamiętać, to że spacer z psem jest dla psa. Pozwalaj psu węszyć do woli, nie przeszkadzaj w załatwianiu się, utrzymuj luźną smycz, nie wprowadzaj w trudne sytuacje. Nigdy nie zostawiaj psa przywiązanego pod sklepem lub pod placem zabaw – jest czas na ludzkie sprawy i psie sprawy. Dla psa spacery to najważniejsze chwile dnia i nie powinien być wtedy spychany na drugi plan. Spacery to za to świetne okazje na trening, więc bierz ze sobą psie zabawki – dużo bezpieczniejsze od patyków – oraz smaczki (na przykład fishtrainers). Obserwuj psa i to co dzieje się dookoła, tak aby każdy spacer był przyjemny i bezpieczny.

greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psów hipoalergiczna

Aktywna zima z psem

Jesień i zima to pory roku, które ludzie chętniej spędzają w ciepłym domu. Ulewy i opady śniegu nie sprzyjają długim spacerom. Psy natomiast wciąż mają

Czytaj dalej »