Darmowa wysyłka od 200 zł

Darmowa dostawa? Skontaktuj się z naszym Dystrybutorem

GreenBlog

Przydatne komendy w wychowaniu psa

Każdy odpowiedzialny opiekun psa wie, że należy go wychować. A pod hasłem wychowania najczęściej kryje się nauka komend. Psy zachowują zdolność uczenia się całe życie, więc nawet gdy w Twoim życiu pojawi się dorosły pies, nie jest za późno na trening. Możesz nauczyć psa wielu imponujących sztuczek, ale warto zacząć od rzeczy najważniejszych. 

1. Przywołanie

Często zakładamy, że pies który reaguje na imię, podąża za swoim człowiekiem i jest z nim bardzo związany, przybiegnie na zawołanie. Jak się okazuje nie zawsze. Stąd codzienne setki ogłoszeń o zaginionych i znalezionych psach. Pies nieodwoływalny spuszczony ze smyczy stwarza zagrożenie dla innych ludzi i psów, oraz dla samego siebie. Może wpaść pod samochód, zostać pogryziony przez psa na smyczy lub zaatakować dzikie zwierzę. Właściciel takiego psa musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi a także z najsmutniejszymi scenariuszemi – zgubieniem psa lub jego śmiercią w wypadku. Przywołanie to absolutnie podstawowa komenda dająca duży komfort Tobie i psu. Wielu psom podbiegnięcie na zawołanie przychodzi instynktownie i wystarczy wzmocnić to zachowanie hasłem i nagrodą. Powtarzaj przywołanie na każdym spacerze, w różnych sytuacjach. Nigdy nie karaj psa za podbiegnięcie do Ciebie – nawet jeśli nie wykonał zadania według Twoich oczekiwań. Wybierz bardzo atrakcyjną nagrodę oraz hasło przywołania wspólne dla wszystkich domowników. Dopóki nie opanujesz przywołania, nie spuszczaj psa ze smyczy.

2. Przywołanie awaryjne 

Wiele psów rodzi się z bardzo silnym popędem łowieckim. W ich przypadku zwykłe przywołanie może okazać się za słabe w starciu z zewem natury. Wtedy warto wprowadzić przywołanie awaryjne – na gwizdek. Uwarunkowanie gwizdka na przybiegnięcie do człowieka to bezpieczna alternatywa do obroży elektrycznej, która niestety zyskuje popularność w Polsce. Jeżeli masz psa ze skłonnością do ucieczek i polowań wypada wyćwiczyć przywołanie awaryjne i można to zrobić bez stosowania awersji. Na dźwięk gwizdka odpowiada pamięć mięśniowa i pies podbiega do człowieka zanim podejmie dezycję czy chce to robić. Oczywiście wprowadzenie przywołania awaryjnego to długi proces i powinnien przebiegać pod okiem dobrego trenera/behawiorysty. 

3. Puść

Szczeniaki uwielbiają eksplorować trawniki, a nie wszystko co w nich znajdą nadaje się do zabawy i jedzenia. Wiele dorosłych psów także stołuje się na spacerach, co powoduje rozstroje żołądka, a czasem poważne zatrucia. Czy taki pies jest skazany na kaganiec? Jasne, że nie. Wystarczy nauczyć psa, aby tego nie robił. I od tego jest trzecia najważniejsza komenda czyli puszczanie rzeczy z pyska. Psy uczą się poprzez przykład, a nie słowa więc samo hasło “puść” nie jest dla psa zrozumiałe. Codzienne ćwiczenia wymiany i dołożenie do nich hasła “fuj”, “puść” lub “zostaw” nie tylko sprawia, że spacer będzie przyjemniejszy. Może uratować psa przed śmiertelnym zatruciem lub zranieniem. Zrób z ćwiczenia “puść” świetną zabawę, tak, żeby puszczenie przedmiotu/smaczka/zabawki zawsze się opłacało. Wybierz jedno krótkie hasło, a na spacery w terenach pełnych śmieci i resztek jedzenia, miej pod ręką bardziej atrakcyjną nagrodę, dla której zrezygnuje ze zdobyczy. 

4. Skupienie uwagi

To wstęp do każdego innego ćwiczenia – informacja dla psa, że za chwilę będziemy oczekiwać od niego pewnych zachowań. U szczeniaków skupienie uwagi może być z początku niewykonalne, jak więc oczekiwać, że będzie w stanie chodzić przy nodze lub stać nieruchomo. Gdy skojarzymy nawiązanie kontaktu wzrokowego z nagrodą – zachęcimy psa do wielu innych zachowań. Komenda “patrz” sprawdza się również u psów reaktywnych i lękliwych, gdy potrzebują przekierowania uwagi i wsparcia przewodnika. Podobnie jak przywołanie – skupienie uwagi poprzez kontakt wzrokowy to zachowanie, które najczęściej psy oferują same. Twoim zadaniem jest wyłapać to, zaznaczyć i nagrodzić. A następnie powtarzać i uczyć kolejnych komend. 

5. Komenda zwalniająca

Są psy, które aż za dobrze opanowały skupienie uwagi i wachlarz komend. Tak podoba im się współpraca z człowiekiem, że robiłyby to cały czas. Stają się natarczywe i niezaspokojone, ponieważ wciąż czekają na kolejne zadania i nagrody. To ty musisz wyznaczyć ramy treningu, a więc nauczyć psa kiedy jest początek i koniec zachowania. Jest to niezwykle ważne u psów sportowych i pracujących oraz u psów, które mają pracę i sport w genach. Gdy ćwiczysz jakieś zachowanie z psem, po kilku sesjach ostatni smaczek odrzuć na ziemię, powiedz “ok” lub “koniec” i ignoruj psa. To dla niego sygnał, że ćwiczenie się skończyło, otrzymał ostatnią nagrodę i teraz może zająć się swoimi sprawami. Aż do czasu gdy usłyszy hasło skupienia uwagi i rozpoczyna kolejna sesję treningową ze swoim człowiekiem.

6. Odsyłanie na miejsce 

Jedna komenda, która potrafi rozwiązać wiele problemów – na przykład nachalne witanie gości, wdrapywanie się na kanapę czy żebranie przy stole podczas posiłków. W niektórych przypadkach ta umiejętność jest wygodna, a w niektórych wręcz niezbędna w domach gdzie jest wiele zwierząt lub zaraz ma pojawić się dziecko.

Odsyłania psa na miejsce można nauczyć na kilka sposobow – krok po kroku poprzez naprowadzanie i kształtowanie lub proste rozsypanie smaczków na legowisku i dodanie hasła “na miejsce”. Ważna jest tu konsekwencja oraz to, żeby legowisko i przebywanie na nim nie kojarzyło się psu z karą. 

Jeżeli masz ograniczony czas na trening z psem, skup się na tych pięciu komendach. Mam jednak nadzieję, że praca z psem spodoba Ci się na tyle, że te komendy będą dopiero początkiem Waszej wspólnej drogi treningowej.

___________________

Napisz do mnie i wspólnie pogadamy z Twoim psiakiem!

Zajrzyj do mojej zakładki lub na mój profil na Instagramie – @marta_psy_cholog

Kwasy Omega-3

Strona Główna GreenBlog Kwasy Omega-3 są niezbędnymi wielonasyconymi kwasami tłuszczowymi spośród, których wyróżnia się eikozapentaenowy oraz dokozaheksaenowy. Głównymi źródłami tych kwasów są zwierzęta morskie a

Czytaj dalej »