GreenBlog

Przydatne komendy w wychowaniu psa

Każdy odpowiedzialny opiekun psa wie, że należy go wychować. A pod hasłem wychowania najczęściej kryje się nauka komend. Psy zachowują zdolność uczenia się całe życie, więc nawet gdy w Twoim życiu pojawi się dorosły pies, nie jest za późno na trening. Możesz nauczyć psa wielu imponujących sztuczek, ale warto zacząć od rzeczy najważniejszych. 

1. Przywołanie

Często zakładamy, że pies który reaguje na imię, podąża za swoim człowiekiem i jest z nim bardzo związany, przybiegnie na zawołanie. Jak się okazuje nie zawsze. Stąd codzienne setki ogłoszeń o zaginionych i znalezionych psach. Pies nieodwoływalny spuszczony ze smyczy stwarza zagrożenie dla innych ludzi i psów, oraz dla samego siebie. Może wpaść pod samochód, zostać pogryziony przez psa na smyczy lub zaatakować dzikie zwierzę. Właściciel takiego psa musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi a także z najsmutniejszymi scenariuszemi – zgubieniem psa lub jego śmiercią w wypadku. Przywołanie to absolutnie podstawowa komenda dająca duży komfort Tobie i psu. Wielu psom podbiegnięcie na zawołanie przychodzi instynktownie i wystarczy wzmocnić to zachowanie hasłem i nagrodą. Powtarzaj przywołanie na każdym spacerze, w różnych sytuacjach. Nigdy nie karaj psa za podbiegnięcie do Ciebie – nawet jeśli nie wykonał zadania według Twoich oczekiwań. Wybierz bardzo atrakcyjną nagrodę oraz hasło przywołania wspólne dla wszystkich domowników. Dopóki nie opanujesz przywołania, nie spuszczaj psa ze smyczy.

2. Przywołanie awaryjne

Wiele psów rodzi się z bardzo silnym popędem łowieckim. W ich przypadku zwykłe przywołanie może okazać się za słabe w starciu z zewem natury. Wtedy warto wprowadzić przywołanie awaryjne – na gwizdek. Uwarunkowanie gwizdka na przybiegnięcie do człowieka to bezpieczna alternatywa do obroży elektrycznej, która niestety zyskuje popularność w Polsce. Jeżeli masz psa ze skłonnością do ucieczek i polowań wypada wyćwiczyć przywołanie awaryjne i można to zrobić bez stosowania awersji. Na dźwięk gwizdka odpowiada pamięć mięśniowa i pies podbiega do człowieka zanim podejmie dezycję czy chce to robić. Oczywiście wprowadzenie przywołania awaryjnego to długi proces i powinnien przebiegać pod okiem dobrego trenera/behawiorysty.

3. Puść

Szczeniaki uwielbiają eksplorować trawniki, a nie wszystko co w nich znajdą nadaje się do zabawy i jedzenia. Wiele dorosłych psów także stołuje się na spacerach, co powoduje rozstroje żołądka, a czasem poważne zatrucia. Czy taki pies jest skazany na kaganiec? Jasne, że nie. Wystarczy nauczyć psa, aby tego nie robił. I od tego jest trzecia najważniejsza komenda czyli puszczanie rzeczy z pyska. Psy uczą się poprzez przykład, a nie słowa więc samo hasło “puść” nie jest dla psa zrozumiałe. Codzienne ćwiczenia wymiany i dołożenie do nich hasła “fuj”, “puść” lub “zostaw” nie tylko sprawia, że spacer będzie przyjemniejszy. Może uratować psa przed śmiertelnym zatruciem lub zranieniem. Zrób z ćwiczenia “puść” świetną zabawę, tak, żeby puszczenie przedmiotu/smaczka/zabawki zawsze się opłacało. Wybierz jedno krótkie hasło, a na spacery w terenach pełnych śmieci i resztek jedzenia, miej pod ręką bardziej atrakcyjną nagrodę, dla której zrezygnuje ze zdobyczy.

4. Skupienie uwagi

To wstęp do każdego innego ćwiczenia – informacja dla psa, że za chwilę będziemy oczekiwać od niego pewnych zachowań. U szczeniaków skupienie uwagi może być z początku niewykonalne, jak więc oczekiwać, że będzie w stanie chodzić przy nodze lub stać nieruchomo. Gdy skojarzymy nawiązanie kontaktu wzrokowego z nagrodą – zachęcimy psa do wielu innych zachowań. Komenda “patrz” sprawdza się również u psów reaktywnych i lękliwych, gdy potrzebują przekierowania uwagi i wsparcia przewodnika. Podobnie jak przywołanie – skupienie uwagi poprzez kontakt wzrokowy to zachowanie, które najczęściej psy oferują same. Twoim zadaniem jest wyłapać to, zaznaczyć i nagrodzić. A następnie powtarzać i uczyć kolejnych komend.

5. Komenda zwalniająca

Są psy, które aż za dobrze opanowały skupienie uwagi i wachlarz komend. Tak podoba im się współpraca z człowiekiem, że robiłyby to cały czas. Stają się natarczywe i niezaspokojone, ponieważ wciąż czekają na kolejne zadania i nagrody. To ty musisz wyznaczyć ramy treningu, a więc nauczyć psa kiedy jest początek i koniec zachowania. Jest to niezwykle ważne u psów sportowych i pracujących oraz u psów, które mają pracę i sport w genach. Gdy ćwiczysz jakieś zachowanie z psem, po kilku sesjach ostatni smaczek odrzuć na ziemię, powiedz “ok” lub “koniec” i ignoruj psa. To dla niego sygnał, że ćwiczenie się skończyło, otrzymał ostatnią nagrodę i teraz może zająć się swoimi sprawami. Aż do czasu gdy usłyszy hasło skupienia uwagi i rozpoczyna kolejna sesję treningową ze swoim człowiekiem.

6. Odsyłanie na miejsce

Jedna komenda, która potrafi rozwiązać wiele problemów – na przykład nachalne witanie gości, wdrapywanie się na kanapę czy żebranie przy stole podczas posiłków. W niektórych przypadkach ta umiejętność jest wygodna, a w niektórych wręcz niezbędna w domach gdzie jest wiele zwierząt lub zaraz ma pojawić się dziecko.

Odsyłania psa na miejsce można nauczyć na kilka sposobow – krok po kroku poprzez naprowadzanie i kształtowanie lub proste rozsypanie smaczków na legowisku i dodanie hasła “na miejsce”. Ważna jest tu konsekwencja oraz to, żeby legowisko i przebywanie na nim nie kojarzyło się psu z karą.

Jeżeli masz ograniczony czas na trening z psem, skup się na tych pięciu komendach. Mam jednak nadzieję, że praca z psem spodoba Ci się na tyle, że te komendy będą dopiero początkiem Waszej wspólnej drogi treningowej.

“Praca z psem” – brzmi to poważnie, a w rzeczywistości jest łatwiejsze niż się wydaje. Każda chwila, w której skupiamy się na psie, jego emocjach i zachowaniach to jest praca z psem i przynosi ona wiele korzyści.

Dzięki treningom umysłowym psy lękliwe budują pewność siebie, a te nadpobudliwe uczą się granic i odpoczynku. Możliwości przy pracy jest wiele, od zabawy i nauki komend po sporty kynologiczne. Dlaczego warto pracować z psem niezależnie od wieku czy rasy?

Zaspokojenie potrzeb

Życie w mieście jest dalekie od naturalnego środowiska psów przez co często ich potrzeby nie są w pełni zaspokojone. W zależności od rasy psy będą miały różne popędy, na przykład węszenie, pogoń, aport czy obrona. Aby żyły szczęśliwie i bezpiecznie wśród ludzi, musimy zapewnić im spełnienie tych potrzeb.

Budowanie relacji

Zaufanie to fundament w terapii behawioralnej i w każdym psim sporcie. Jeżeli Wasza relacja z psem jest pełna zaufania, unikniecie mnóstwa problemów i osiągniecie sukces!

Życie codzienne

Posłuszeństwo się przydaje. Wizyty u weterynarza, groomera, podróże komunikacja miejską i wiele innych miejsc gdzie jest dużo bodźców. Wszystkie te sytuację będą łatwiejsze dla Was i dla psa jeżeli się do nich przygotujecie. Trening medyczny ułatwia zabiegi pielęgnacyjne
i weterynaryjne. Przywołanie i rezygnacja pomogą uniknąć wielu zagrożeń.

Zdrowie

Psy, które mają zapewnioną pracę umysłową są spokojniejsze i szczęśliwsze. Używanie głowy i nosa męczy dużo bardziej niż bieganie za piłką. Z kolei aktywności takie jak masaż, dogtrekking czy agility pomagają utrzymać kondycję fizyczną czyli poprawić jakość i długość psiego życia.

Odpowiedzialność

Psy uczą się całe życie, radzą sobie ze stresem na różne sposoby, często poprzez szczekanie czy niszczenie przedmiotów. Naśladują także zachowania innych psów, nie zawsze sa to pożądane zachowania. Poprzez świadomą pracę z psem, to Ty decydujesz czego on się nauczy!

Dobry przykład

Jako odpowiedzialny przewodnik psa inspirujesz innych, aby też zaczęli pracować z psem a co za tym idzie wychowaniem swoich futrzaków. Im więcej świadomych opiekunów, tym więcej szczęśliwych psów 🙂

Każdy moment jest dobry, aby zacząć pracę z psem. Spróbujcie wprowadzić elementy treningu do codziennych spacerów, a bardzo szybko zobaczycie pozytywne rezultaty 🙂

___________________

Napisz do mnie i wspólnie pogadamy z Twoim psiakiem!

Zajrzyj do mojej zakładki lub na mój profil na Instagramie – @marta_psy_cholog

nosówka

Nosówka – przeciwko jakim chorobom szczepimy psy?

Nie jest to tak powszechna choroba jak parwowiroza, którą omawialiśmy już wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, że jest bardzo groźna i nie należy jej bagatelizować. Wirus tej choroby atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Nosówka stanowi największe zagrożenie dla szczeniąt dlatego należ pamiętać o komplecie szczepień, które powinien otrzymać szczeniak już w hodowli. Objawy Choroba ta

Czytaj dalej »

Parwowiroza – przeciwko jakim chorobom szczepimy psy?

Wiele osób zastanawia się na jakie choroby tak naprawdę szczepimy nasze psy i czy ów szczepienia są w ogóle potrzebne. Jedną z takich chorób jest parwowiroza, która wbrew pozorom jest bardzo groźna, zwłaszcza dla maluchów. Charakteryzuje się wysokim stopniem śmiertelności. Parwowiroza jest rozprzestrzenia się szybko i błyskawicznie atakuje organizm. Najbardziej narażone są na nią szczeniaki,

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma ekologiczna behawioryzm weterynarz

Kiedy warto odwiedzić weterynarza?

Życie z psem zobowiązuje nas do dbania o jego zdrowie, często jednak udajemy się do lekarza weterynarii zbyt rzadko lub zbyt późno. Profilaktyka jest bardzo cenna, a zdiagnozowanie problemu zdrowotnego u psa może rozwiązać jego problemy behawioralne. Niepokojące zachowania Gdy pies zachowuje się inaczej niż zwykle, pojawiają się myśli o konsultacji z behawiorystą — i

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psa ekologiczna jagnięcina nowozelandzka wartości odżywcze

Jagnięcina nowozelandzka – wartości odżywcze

Jagnięcina nowozelandzka jest jednym z najbezpieczniejszych rodzajów białka występujących w karmie dla zwierząt. Ze względu na swoją wysoką hipoalergiczność jest zalecana dla zwierząt ze skłonnościami do alergii pokarmowych oraz problemów z układem trawienia. Mięso to zawiera lekką warstwą białego tłuszczu, ma wysoką zawartość protein oraz niewielką ilości węglowodanów. Dzięki temu jest wysokostrawne, nie obciąża układu

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim stadzie. Zanim powiększymy rodzinę o kolejnego psa, warto się na to przygotować, aby uniknąć błędów i konfliktów zwierzaków. Wybór nowego psa Jeżeli już podejmiesz decyzję o przyjęciu do domu nowego

Czytaj dalej »