DARMOWA WYSYŁKA JUŻ OD 230 ZŁ

REALIZACJA WYSYŁKI OD 24 DO 48 GODZIN

GreenBlog

Jaka zabawka dla psa?

zabawka dla psa

Zabawa to dla psa jedna z naturalnych potrzeb, a szczególną ochotę do zabawy przejawiają szczeniaki. To także okazja do wzmocnienia więzi z naszym psim przyjacielem. Odpowiednio dobrane zabawki potrafią pomóc w terapii behawioralnej lub zastąpić smakołyki w treningu. Dziś opowiem Wam o najpopularniejszych rodzajach zabawek dla psów i co powinniście o nich wiedzieć.

Piłka

Jedna z ulubionych zabawek wśród psów. W sklepach dostaniecie piłeczki w przeróżnych kształtach i kolorach, jednak ostatnio można zauważyć, że behawioryści odradzają zabawę piłkami. Wynika to z dwóch powodów: ryzyka zadławienia i ryzyka fiksacji. Jak tu odmówić piłeczki psu, który wręcz za nią szeleje? Wybierzcie piłkę, która nie jest zupełnie gładka – w razie utknięcia w gardle dużo łatwiej będzie chwycić palcami za dziurę lub wypustkę w piłce. Niektóre rasy (teriery, owczarki) mają większe predyspozycje do zafiksowania na piłeczce. Dla nich bezpieczniej będzie wybrać piłkę ze sznurkiem i wykorzystać ją do wspólnej zabawy. Nie rzucajcie piłki w nieskończoność – kilka rzutów zakończonych aportem i przerwa na węszenie to lepsza alternatywa niż cały spacer skupiony na “wybieganiu” psa dzięki piłce. Warto też nauczyć psa oddawania zabawki poprzez wymianę.

Szarpaki

Podobnie jak pogoń za piłką, zabawa szarpakiem bazuje na potrzebie łowieckiej psa. Szarpaków do wyboru jest mnóstwo, można znaleźć wersje z prawdziwym futrem owcy czy z wygodnym amortyzatorem. Przy tej zabawce musicie pamiętać o tym, żeby po jakimś czasie zabawy pozwolić psu wygrać – tak, aby szarpanie kończyło się sukcesem, a nie frustracją. Szarpak służy do wspólnej zabawy – nie zostawiajcie jej psu bez nadzoru bo najpewniej ją… rozszarpie 🙂

Pluszaki

Niektóre psy gustują w miękkich pluszakach. Często pilnują ich jak oczka w głowie, liżą i przytulają się do nich we śnie. Pluszaki mogą także posłużyć do lekkiego szarpania albo aportu. Najważniejsze, aby były dość wytrzymałe, bo połknięta piszczałka lub wata bywają bardzo niebezpieczne. W ramach treningu możecie nauczyć psa rozpoznawania pluszaków po imieniu.

Gryzaki

Gumowe i sznurkowe zabawki cechuje większą wytrzymałość. Klasyczne piłki i pluszaki czesto nie mają szans w starciu ze szczeniakiem wymieniającym zęby. Dla psich niszczycieli lepiej wybrać zabawki z wytrzymałej gumy lub grubego sznurka.

Zabawki do wylizywania

Lizanie dostarcza psu duże ilości endorfin, uspokaja i spowalnia jedzenie. Kong lub likimata to świetne pomysły na podawanie psu mokrej karmy. Taką zabawkę możemy też wykorzystać w treningu samotności, a silikonową matę z psimi pysznościami można przypiąć do wanny – ułatwi to zabiegi pielęgnacyjne. Jeżeli wybierzecie konga, pamiętajcie aby jego rozmiar był dopasowany do psiego pyszczka – za mały otwór będzie frustrował, zamiast wyciszać.

Zabawki węchowe

Behawioryści bardzo cenią pracę węchową. w psiej terapii. Węszenie w zależności od przypadku potrafi uspokoić, rozweselić, nauczyć skupienia, podnieść pewność siebie u psa. Korzystanie ze zmysłu węchu jest bardzo naturalne i stymulujące dla psa. Popularną zabawką jest polarowa mata wechowa, którą możecie zrobić sami. Na rynku znajdziecie także kule węchowe i łamigłówki, w których pies ma jedno zadanie – znaleźć ukryte smaczki za pomocą nosa. Zabawek na rynku zoologicznym jest coraz więcej. Producenci częściej stawiają na wspólną zabawę z przewodnikiem i czerpią inspiracje ze sportów kynologicznych. Próbujcie różnych zabawek, aby dowiedzieć się co cieszy i motywuje Waszego psa.

Pamiętajcie, tylko aby zabawka była bezpieczna i niedostępna dla czworonoga przez cały czas – traci wówczas na atrakcyjności. Warto podmieniać zabawki – zapewnić psu dwie, resztę schować do szafy i podmienić je za kilka tygodni. Pies potraktuje zabawki jak nowe, a Wy zaoszczędzicie. Zabawki, które nie zdały egzaminu u Waszego psa, na pewno przydadzą się psom w schroniskach i domach tymczasowych. 🙂

greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psów hipoalergiczna

Aktywna zima z psem

Jesień i zima to pory roku, które ludzie chętniej spędzają w ciepłym domu. Ulewy i opady śniegu nie sprzyjają długim spacerom. Psy natomiast wciąż mają

Czytaj dalej »