GreenBlog

Pierwsza wizyta u weterynarza

wizyta u weterynarza

Gdy tylko zapada decyzja o pojawieniu się nowego domownika należy nie tylko kupić kilka zabawek dla szczeniaka czy kociaka ale i zadbać o wiele innych istotnych rzeczy. Okres oczekiwania na przybycie malucha jest dosyć intensywny i emocjonujący więc przychodzimy z małą pomocą. 

Od czego zacząć?

Gdy już przejdziecie przez etap wyboru rasy oraz hodowli należy zadbać również o zaplecze medyczne. Dobór odpowiedniego weterynarza, który od początku będzie zajmował się naszym pupilem. Poszukaj w internecie opinii na temat okolicznych lekarzy weterynarii, popytaj znajomych oraz na facebookowych grupach. Warto również znaleźć grupy związane z daną rasą.

W momencie, gdy już wybierzesz lekarza dla swojego nowego członka rodziny umów się na pierwszą wizytę zaraz po przywiezieniu malucha do nowego domu aby mógł go obejrzeć oraz ustalić plan szczepień.

Pierwsza wizyta

Do przychodni trafiają zwierzęta w każdym wieku oraz z różnymi chorobami dlatego bardzo należy uważać na maluchy ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze do końca ukształtowany. Jeśli idziesz do weterynarza a poczekalnia na to pozwala to należałoby nie pozwolić maluchowi na witanie się z innymi zwierzętami. Nigdy nie wiemy czy coś poważnego nie dolega innym pacjentom.

Oczywiście w większości przypadków przychodnie czy gabinety weterynaryjne dbają o zachowanie odpowiednich środków sanitarnych ale nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy jakiś patogen nie pozostał w poczekalni. To działa dokładnie tak samo jak przy zabieraniu noworodka do przychodni gdzie są chore dzieci.

Bezpieczeństwo

Należy pamiętać aby każdy pies w przychodni pozostawał na krótkiej smyczy. Mimo, że nasz maluch może być jedynie radosnym szczeniakiem to nie można przewidzieć w 100% jak zareagują na niego inne psy. W miarę możliwości w przypadku najmniejszych i najmłodszych pacjentów zaleca się trzymanie na rękach. Nigdy nie można mieć również pewności, że w gabinecie nie przybywa mniej przyjazny osobnik.

Co na pierwszej wizycie?

Niezależnie czy między przyjazdem do nowego domu a wizytą u weterynarza jest 1 dzień czy tydzień to należy uważnie obserwować malucha. Najlepiej zapisać wszystkie pytania, które ma się do lekarza aby o niczym nie zapomnieć. Pomocne również będą zdjęcia i filmiki gdy coś nas zaniepokoi. Właściciele nie zawsze są w stanie odpowiednio opisać symptomy czy zachowania czworonoga.

Hodowca powinien razem z wyprawką dać również pełną dokumentację zwierzaka a w tym książeczkę zdrowia z informacjami o szczepieniach, odrobaczaniu oraz numerem chipa. Książeczka zdrowia naszego zwierzaka działa dokładnie tak samo jak książeczka człowieka. Co prawda coraz więcej przychodni korzysta z elektronicznej karty pacjenta ale warto mieć zawsze przy sobie papierową. To w niej znajdują się później informacje o szczepieniu na wściekliznę.

100 pytań do…

Lekarz podczas pierwszej wizyty będzie zadawał masę pytań. Począwszy od pochodzenia malucha, jego rodziców, zachowanie, apetyt, motorykę aż po kolor i konsystencję odchodów. W przypadku zwierząt dorosłych jeśli jest taka możliwość, dobrze jest uzyskać wszelkie informacje o przeszłości zwierzaka. Należy również pamiętać aby zwracać szczególną uwagę na kolor, konsystencję a nawet zapach moczu oraz kału. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza u malucha. To wszystko ma wpływ na diagnozę i bardzo wiele informacji można z tego wyczytać. Co prawda nie brzmi to zachęcająco ale gdy coś nas zaniepokoi np. w kale to dobrze jest zrobić zdjęcie aby potem pokazać lekarzowi podczas wizyty.

Pamiętajcie aby nie ignorować niczego co Was zaniepokoi i zamiast googlować symptomy w internecie czy pytać o rady na facebookowych grupach, lepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

nosówka

Nosówka – przeciwko jakim chorobom szczepimy psy?

Nie jest to tak powszechna choroba jak parwowiroza, którą omawialiśmy już wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, że jest bardzo groźna i nie należy jej bagatelizować. Wirus tej choroby atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Nosówka stanowi największe zagrożenie dla szczeniąt dlatego należ pamiętać o komplecie szczepień, które powinien otrzymać szczeniak już w hodowli. Objawy Choroba ta

Czytaj dalej »

Parwowiroza – przeciwko jakim chorobom szczepimy psy?

Wiele osób zastanawia się na jakie choroby tak naprawdę szczepimy nasze psy i czy ów szczepienia są w ogóle potrzebne. Jedną z takich chorób jest parwowiroza, która wbrew pozorom jest bardzo groźna, zwłaszcza dla maluchów. Charakteryzuje się wysokim stopniem śmiertelności. Parwowiroza jest rozprzestrzenia się szybko i błyskawicznie atakuje organizm. Najbardziej narażone są na nią szczeniaki,

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma ekologiczna behawioryzm weterynarz

Kiedy warto odwiedzić weterynarza?

Życie z psem zobowiązuje nas do dbania o jego zdrowie, często jednak udajemy się do lekarza weterynarii zbyt rzadko lub zbyt późno. Profilaktyka jest bardzo cenna, a zdiagnozowanie problemu zdrowotnego u psa może rozwiązać jego problemy behawioralne. Niepokojące zachowania Gdy pies zachowuje się inaczej niż zwykle, pojawiają się myśli o konsultacji z behawiorystą — i

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psa ekologiczna jagnięcina nowozelandzka wartości odżywcze

Jagnięcina nowozelandzka – wartości odżywcze

Jagnięcina nowozelandzka jest jednym z najbezpieczniejszych rodzajów białka występujących w karmie dla zwierząt. Ze względu na swoją wysoką hipoalergiczność jest zalecana dla zwierząt ze skłonnościami do alergii pokarmowych oraz problemów z układem trawienia. Mięso to zawiera lekką warstwą białego tłuszczu, ma wysoką zawartość protein oraz niewielką ilości węglowodanów. Dzięki temu jest wysokostrawne, nie obciąża układu

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim stadzie. Zanim powiększymy rodzinę o kolejnego psa, warto się na to przygotować, aby uniknąć błędów i konfliktów zwierzaków. Wybór nowego psa Jeżeli już podejmiesz decyzję o przyjęciu do domu nowego

Czytaj dalej »