DARMOWA WYSYŁKA JUŻ OD 230 ZŁ

REALIZACJA WYSYŁKI OD 24 DO 48 GODZIN

GreenBlog

Pierwsza wizyta u weterynarza

wizyta u weterynarza

Gdy tylko zapada decyzja o pojawieniu się nowego domownika należy nie tylko kupić kilka zabawek dla szczeniaka czy kociaka ale i zadbać o wiele innych istotnych rzeczy. Okres oczekiwania na przybycie malucha jest dosyć intensywny i emocjonujący więc przychodzimy z małą pomocą. 

Od czego zacząć?

Gdy już przejdziecie przez etap wyboru rasy oraz hodowli należy zadbać również o zaplecze medyczne. Dobór odpowiedniego weterynarza, który od początku będzie zajmował się naszym pupilem. Poszukaj w internecie opinii na temat okolicznych lekarzy weterynarii, popytaj znajomych oraz na facebookowych grupach. Warto również znaleźć grupy związane z daną rasą.

W momencie, gdy już wybierzesz lekarza dla swojego nowego członka rodziny umów się na pierwszą wizytę zaraz po przywiezieniu malucha do nowego domu aby mógł go obejrzeć oraz ustalić plan szczepień.

Pierwsza wizyta

Do przychodni trafiają zwierzęta w każdym wieku oraz z różnymi chorobami dlatego bardzo należy uważać na maluchy ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze do końca ukształtowany. Jeśli idziesz do weterynarza a poczekalnia na to pozwala to należałoby nie pozwolić maluchowi na witanie się z innymi zwierzętami. Nigdy nie wiemy czy coś poważnego nie dolega innym pacjentom.

Oczywiście w większości przypadków przychodnie czy gabinety weterynaryjne dbają o zachowanie odpowiednich środków sanitarnych ale nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy jakiś patogen nie pozostał w poczekalni. To działa dokładnie tak samo jak przy zabieraniu noworodka do przychodni gdzie są chore dzieci.

Bezpieczeństwo

Należy pamiętać aby każdy pies w przychodni pozostawał na krótkiej smyczy. Mimo, że nasz maluch może być jedynie radosnym szczeniakiem to nie można przewidzieć w 100% jak zareagują na niego inne psy. W miarę możliwości w przypadku najmniejszych i najmłodszych pacjentów zaleca się trzymanie na rękach. Nigdy nie można mieć również pewności, że w gabinecie nie przybywa mniej przyjazny osobnik.

Co na pierwszej wizycie?

Niezależnie czy między przyjazdem do nowego domu a wizytą u weterynarza jest 1 dzień czy tydzień to należy uważnie obserwować malucha. Najlepiej zapisać wszystkie pytania, które ma się do lekarza aby o niczym nie zapomnieć. Pomocne również będą zdjęcia i filmiki gdy coś nas zaniepokoi. Właściciele nie zawsze są w stanie odpowiednio opisać symptomy czy zachowania czworonoga.

Hodowca powinien razem z wyprawką dać również pełną dokumentację zwierzaka a w tym książeczkę zdrowia z informacjami o szczepieniach, odrobaczaniu oraz numerem chipa. Książeczka zdrowia naszego zwierzaka działa dokładnie tak samo jak książeczka człowieka. Co prawda coraz więcej przychodni korzysta z elektronicznej karty pacjenta ale warto mieć zawsze przy sobie papierową. To w niej znajdują się później informacje o szczepieniu na wściekliznę.

100 pytań do…

Lekarz podczas pierwszej wizyty będzie zadawał masę pytań. Począwszy od pochodzenia malucha, jego rodziców, zachowanie, apetyt, motorykę aż po kolor i konsystencję odchodów. W przypadku zwierząt dorosłych jeśli jest taka możliwość, dobrze jest uzyskać wszelkie informacje o przeszłości zwierzaka. Należy również pamiętać aby zwracać szczególną uwagę na kolor, konsystencję a nawet zapach moczu oraz kału. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza u malucha. To wszystko ma wpływ na diagnozę i bardzo wiele informacji można z tego wyczytać. Co prawda nie brzmi to zachęcająco ale gdy coś nas zaniepokoi np. w kale to dobrze jest zrobić zdjęcie aby potem pokazać lekarzowi podczas wizyty.

Pamiętajcie aby nie ignorować niczego co Was zaniepokoi i zamiast googlować symptomy w internecie czy pytać o rady na facebookowych grupach, lepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psów hipoalergiczna

Aktywna zima z psem

Jesień i zima to pory roku, które ludzie chętniej spędzają w ciepłym domu. Ulewy i opady śniegu nie sprzyjają długim spacerom. Psy natomiast wciąż mają

Czytaj dalej »