.......................................................

.......................................................

Greenblog

Pierwsza wizyta u weterynarza

wizyta u weterynarza

Zacznijmy od początku. Nerki są jednym z najważniejszych a jednocześnie najdelikatniejszych narządów w organizmie nie zależnie czy psik, kocim albo ludzki. Nerki mają za zadanie wytwarzać mocz a razem z nim wydalać szkodliwe związki takie jak kwas moczowy, mocznik, metabolity leków i innych substancji chemicznych, które mogą mieć toksyczny wpływ na organizm. Oprócz funkcji oczyszczającej biorą również udział w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej w organizmie. 

Dzięki procesowi produkcji moczu jest również kontrolowane ciśnienie krwi. Nadmiar wody, który znajduje się w organizmie jest usuwane w skutek czego obniża się ciśnienie krwi a co za tym idzie, ciśnienie tętnicze. W przypadku gdy dochodzi do odwodnienia organizmu objętość moczu spada. W tym przypadku mocz staje się bardziej gęsty co pozwala na oszczędzanie wody.

Przewlekła choroba nerek

Choroba PChN jest bardziej powszechna wśród kotów niż psów. U kotów znacznie częściej narząd ten zaczyna szwankować z wiekiem spędzając sen z powiek właścicieli. Przewlekła choroba nerek może pojawić się jako odrębna przypadłość lub następstwo ostrej niewydolności nerek.

Jak to działa?

Choroba ta powoduje, że stopniowo zaczynają obumierać struktury odpowiedzialne za wytwarzanie moczu oraz filtrowanie krwi. Nerki zaczynają tracić umiejętność zagęszczania moczu przez co staje się on mocno rozrzedzony. Jego gęstość jest porównywalna do gęstości wody.

Dodatkowo zwiększa się przepuszczalność kłębuszków nerkowych przez co może wystąpić tak zwany białkomocz.

Brak umiejętności zagęszczenia moczu sprawia, że jest go znacznie więcej. Jest to podstawowy objaw, który jako pierwszy jest zauważany przez właścicieli. Przy czym zwiększa się również ilośc pitej przez zwierzaka wody.

Wraz z większą ilością moczu, zwiększa się utrata potasu. Jest on odpowiedzialny za poprawne działanie czynności skurczowej serca.

Hormony i kości

W nerkach jest wydzielany hormon odpowiedzialny za pobudzanie szpiku kostnego do wytwarzania czerwonych krwinek. Przez zaburzenie wydzielania tego hormonu może rozwinąć się w organizmie anemia.

W tym samym czasie dochodzi do zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej. Oznacza to, że pojawia się problem z uwapnieniem kości zwierzęcia.

Toksyny

Z powodu utraty zdolności filtracji krwi z toksyn dochodzi do ciągłego zatruwania organizmu co nazywane jest mocznicą. W parze z tym zjawiskiem pojawia się również zmiana pH krwi może doprowadzić do powstania kwasicy metabolicznej.

Z powodu toksyn może dojść do znacznego uwrażliwienia śluzówki przewodu pokarmowego czego następstwem mogą być powstające wrzody czy nadżerki. Skutkiem tego jest utrata apetytu oraz wymioty.

Objawy
 • apatia
 • znacznie zwiększona częstotliwość picia wody
 • częste oddawanie moczu
 • utrata wagi
 • utrata apetytu
 • wymioty
 • u zwierząt z mocznicą może wystąpić amoniakowy oddech
 • możliwe są ubytki śluzówki w jamie ustnej
 • u kotów zmiany zachodzą również w wyglądzie futra, staje się ono bardziej matowe, posklejane i nastroszone.
Co trzeba wiedzieć?
 • jest to choroba, której nie da się wyleczyć
 • postępuje
 • prowadzi do wyniszczenia organizmu
 • wprowadzenie odpowiedniego leczenia ma za zadanie jedynie spowolnić chorobę
 • należy ściśle współpracować z lekarzem specjalistą
 • choroba wymaga rygoru w podawaniu leków oraz przestrzeganiu specjalistycznej diety
 • wypracowanie nowej rutyny dnia
 • wielu badań kontrolnych trakcie leczenia

 

W przypadku występowania chorób nerek u kotów polecamy karmę 3D-DIET oraz LAMB&RICE a w przypadku psów 3D-HEART, LIVER & KIDNEY ADULT DIET.

nosówka

Nosówka – przeciwko jakim chorobom szczepimy psy?

Nie jest to tak powszechna choroba jak parwowiroza, którą omawialiśmy już wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, że jest bardzo groźna i nie należy jej bagatelizować. Wirus tej choroby atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Nosówka stanowi największe zagrożenie dla szczeniąt dlatego należ pamiętać o komplecie szczepień, które powinien otrzymać szczeniak już w hodowli. Objawy Choroba ta

Czytaj dalej »

Parwowiroza – przeciwko jakim chorobom szczepimy psy?

Wiele osób zastanawia się na jakie choroby tak naprawdę szczepimy nasze psy i czy ów szczepienia są w ogóle potrzebne. Jedną z takich chorób jest parwowiroza, która wbrew pozorom jest bardzo groźna, zwłaszcza dla maluchów. Charakteryzuje się wysokim stopniem śmiertelności. Parwowiroza jest rozprzestrzenia się szybko i błyskawicznie atakuje organizm. Najbardziej narażone są na nią szczeniaki,

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma ekologiczna behawioryzm weterynarz

Kiedy warto odwiedzić weterynarza?

Życie z psem zobowiązuje nas do dbania o jego zdrowie, często jednak udajemy się do lekarza weterynarii zbyt rzadko lub zbyt późno. Profilaktyka jest bardzo cenna, a zdiagnozowanie problemu zdrowotnego u psa może rozwiązać jego problemy behawioralne. Niepokojące zachowania Gdy pies zachowuje się inaczej niż zwykle, pojawiają się myśli o konsultacji z behawiorystą — i

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psa ekologiczna jagnięcina nowozelandzka wartości odżywcze

Jagnięcina nowozelandzka – wartości odżywcze

Jagnięcina nowozelandzka jest jednym z najbezpieczniejszych rodzajów białka występujących w karmie dla zwierząt. Ze względu na swoją wysoką hipoalergiczność jest zalecana dla zwierząt ze skłonnościami do alergii pokarmowych oraz problemów z układem trawienia. Mięso to zawiera lekką warstwą białego tłuszczu, ma wysoką zawartość protein oraz niewielką ilości węglowodanów. Dzięki temu jest wysokostrawne, nie obciąża układu

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim stadzie. Zanim powiększymy rodzinę o kolejnego psa, warto się na to przygotować, aby uniknąć błędów i konfliktów zwierzaków. Wybór nowego psa Jeżeli już podejmiesz decyzję o przyjęciu do domu nowego

Czytaj dalej »