Darmowa wysyłka od 200 zł

Darmowa dostawa? Skontaktuj się z naszym Dystrybutorem

GreenBlog

Erlichioza – choroby odkleszczowe cz.4

erlichioza dirofilarioza

Ciąg dalszy chorób odkleszczowych u psów. Tym razem na tapet bierzemy erlichioze, która nie jest wcale mniej groźne od omawianych wcześniej babeszjozy, boreliozy i anaplazmozy. Przejdźmy więc do rzeczy!

Erlichioza

Jest to choroba wywoływana przez drobnoustroje. Wyróżnia się 3 rodzaje tej choroby a mianowicie ostrą, podkliniczną i przewlekłą. Objawami przy odmianie ostrej są gorączka, różne wydzieliny z nosa i oczu, zmniejszenie apetytu, masy ciała, duszności oraz możliwe jest powiększenie węzłów chłonnych. W przypadku rodzaju podklinicznego objawy to nie występują żadne objawy kliniczne. Natomiast przy przewlekłej przede wszystkim widoczna jest utrata masy ciała, bladość błon śluzowych, krwawienie w obrębie ciała, ból brzucha, krwawienie z nosa. W formie ostrej jak i przewlekłej może pojawić się również smolisty stolec.

Dodatkowo właściciel chorego zwierzaka może zaobserwować duszności oraz wyraźne ruchy klatki piersiowej u pupila, możliwe jest również zabarwienie struktury oka na czerwono e względu na potencjalny stan zapalny. Ewidentnymi objawami będą drgawki, niedowład.

Niestety obecnie nie istnieje szczepionka więc znów wracamy do profilaktyki przeciwkleszczowej.

stres pies

Stres u weterynarza

Strona Główna GreenBlog Wizyta u weterynarza to przykry obowiązek każdego opiekuna. Podobnie jak w medycynie ludzkiej – lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Rutynowe

Czytaj dalej »