DARMOWA WYSYŁKA JUŻ OD 230 ZŁ

REALIZACJA WYSYŁKI OD 24 DO 48 GODZIN

GreenBlog

Święta ze zwierzakiem

Święta to długo wyczekiwane i starannie planowane wydarzenie. Warto w świątecznych przygotowaniach uwzględnić swoje zwierzaki i ich komfort.

Razem czy osobno?

Traktujesz psa jak członka rodziny, więc naturalnie chcesz spędzić z nim święta. Jeśli jednak hucznie i tłumnie obchodzisz ten dzień, pies może wcale nie czerpać z tego przyjemności. Niektóre psy uwielbiają wszelkie towarzystwo i uwagę. Sa także psy, które cenią sobie rutynę i bliskość dobrze znanych ludzi. Dla takich psów tłum ludzi, gromadka dzieci i inne zwierzęta mogą się okazać traumatycznym przeżyciem. Jeśli wyjeżdżasz na święta, a podróż jest dla twojego psa koszmarem, nie warto fundować mu takich wrażeń tylko dla jednego wieczoru. Lepiej będzie zostawić psa w domu pod odpowiednią opieką lub zdecydować się na hotel dla psów.

Inne zwierzęta

W okresie świąteczno-noworocznym wiele rodzin decyduje się wspólny urlop i wyjazd. Zwierzaki oczywiście podróżują z całą rodziną, a co za tym idzie pojawiają się niepodziewanie na terytoriach innych zwierząt. W domu zamieszkanym przez koty, nagle na tydzień zagości pies. Dwa psy mieszkające wspólnie, które mają jasno ustaloną hierarchię i piękna więź, nagle przyjmują pod swój dach trzeciego psa. Dla człowieka przebywanie dwóch obcych zwierząt pod jednym dachem to niewielki powód do zmartwień bo rozumiemy, że to tymczasowe. Zwierzęta jednak tego nie wiedzą. Dla bezpieczeństwa i komfortu najlepiej zapoznać psy na neutralnym terenie, na przykład na wspólnym spacerze. W domu należy pochować leżące zabawki i karmić psy osobno, aby nie doszło do konfliktu o zasoby. Nie zmuszaj też psów do ciągłego przebywania razem. Jeżeli jeden ze zwierzaków jest zestresowany innymi zwierzętami lub świątecznym zgiełkiem, wyznacz mu spokojne, zaciszne miejsce do odpoczynku.

Świąteczne zatrucia

Dokarmianie psa resztkami ze stołu nigdy nie jest dobrym pomysłem, ale w święta ryzyko zatrucia podnosi się kilkakrotnie. Wigilijny stół jest zastawiony jedzeniem toksycznym lub ciężkostrawnym dla psów. Czekolada, cytrusy, rodzynki, wędzonki, kiszonki, alkohol i słodycze z ksylitolem… Tego wieczora jesteśmy też bardziej zajęci rozmową, kolędowaniem i rozpakowywaniem prezentów, więc trudniej upilnować psa przed poczęstowaniem się łakociami. Na wszelki wypadek sprawdź, który weterynarz w okolicy pełni dyżur w święta. Zapewnij psu własne gryzaki, tak żeby nie był zainteresowany ludzkim jedzeniem i poproś bliskich, aby nie dzielili się z twoim psem jedzeniem.

Zwierzę to nie prezent

Najsmutniejszymi aspektem świąt jest dawanie zwierzat pod choinkę w ramach prezentu. W styczniu schroniska zalewa fala “nieudanych prezentów”. Okrutny zwyczaj kupowania zwierząt w prezencie jest tak rozpowszechniony w naszym kraju, że wiele fundacji wstrzymuje wydawanie zwierząt przez cały grudzień. Najbardziej cierpią szczeniaki, kocięta i gryzonie. Żywe zwierzę to zobowiązanie na kilkanaście lat, a nie prezent pod choinkę. Do wychowania psa potrzeba nie tylko chęci i pieniędzy, ale przede wszystkim wiedzy, czasu, współpracy całej rodziny i masy cierpliwości. Nie dawaj zwierząt w prezencie i nie przyjmuj takich prezentów. Jeżeli ktoś w Twoim otoczeniu planuje taki prezent, spróbuj uświadomić tej osobie, że zwierzę to nie przedmiot. Jeżeli planujesz wprowadzenie zwierzaka do domu świadomie, nie powinno się to także odbywać w wieczór wigilijny. Pod choinką możesz zostawić wyprawkę dla szczeniaka lub karnet na zajęcia w szkółce dla psów – to będzie idealny prezent dla bliskiej osoby, która marzy o psie. Gdy świąteczne emocje opadną, sama wybierze własnego psa.

Świąteczny czas powinien być przyjemnością i wytchnieniem dla wszystkich – w miarę możliwości także dla zwierząt. Nie zmuszaj psa do dalekich podróży lub pobytu w stresogennym środowisku. Uważaj, żeby nie podjadał wigilijnych potraw i nie powielaj bezmyślnego zwyczaju prezentowania zwierząt pod choinkę. Nie zapomnij też o najważniejszym, czyli o świątecznym prezencie dla swojego pupila

greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psów hipoalergiczna

Aktywna zima z psem

Jesień i zima to pory roku, które ludzie chętniej spędzają w ciepłym domu. Ulewy i opady śniegu nie sprzyjają długim spacerom. Psy natomiast wciąż mają

Czytaj dalej »