DARMOWA WYSYŁKA JUŻ OD 230 ZŁ

REALIZACJA WYSYŁKI OD 24 DO 48 GODZIN

GreenBlog

Sylwester z psem

Sylwester kojarzy się ludziom z hucznymi imprezami, szampanem i odliczaniem do północy aby powitać Nowy Rok. W ten sam wieczór niezliczone ilości zwierząt przeżywają koszmar wywołany fajerwerkami. Sylwestrowa noc przynosi co roku smutny rekord zaginionych zwierząt, które w panice zrywają się ze smyczy lub uciekają przez ogrodzenie. Inne zwierzaki cierpią w domu, bez wsparcia, którego potrzebują w tym trudnym dniu. Mam dla Was kilka rad jak przygotować się do Sylwestra i sprawić aby był bezpiecznym, a nie tragicznym wieczorem.

Bezpieczeństwo na spacerze

W Sylwestra na ostatni spacer warto wybrać się wcześniej, gdy jeszcze wystrzałów będzie stosunkowo mało. Pamiętaj, że petarda może wystrzelić w każdej chwili, więc nawet jeśli wydaje się cicho i spokojnie, nie spuszczaj psa ze smyczy. Ponadto obowiązkowo załóż psu adresatkę (powinien ją mieć codziennie, nie tylko w Sylwestra) i upewnij się, że chip psa jest zarejestrowany. Przygotuj się na najgorsze, większość zaginionych zwierząt traci szanse na powrót do domu jeśli nie są oznaczone adresatką i zarejestrowanym chipem. Jeżeli Twój pies ma skłonności od ucieczek, warto wyposażyć go w szelki antyucieczkowe oraz podpiąć smycz podwójnie. W Sylwestra uważaj także na śmieci pozostawione przez nieodpowiedzialnych imprezowiczów – odpadki po petardach, szkło, alkohol.

Komfort w domu

Jeśli Twój pupil źle znosi Sylwestra lub nie wiesz jak zareaguje na tą noc po raz pierwszy – nie zostawiaj go samemu sobie. Zostań z psem w domu lub zapewnij mu opiekę. Niektórym psom sama obecność człowieka w domu nie wystarczy – potrzebują głosu i dotyku. Nie bój się udzielać takiego wsparcia swojemu psu – wbrew starym przekonaniom oferowanie psu wsparcia w takich sytuacjach nie wzmacnia jego lęku. Postaraj się zminimalizować błyski i huki – zasłoń okna i włącz głośniej muzykę lub telewizor. Często psy szukają sobie schronienia – szafa, łazienka, zakopanie się w ręcznikach lub wejście pod łóżko. Jeżeli taka ograniczona przestrzeń pomaga Twojemu psu, zapewnij mu ją. Spróbuj także zająć go gryzakami lub zabawkami do wylizywania. Bardzo popularnym środkiem wspomagającym przy lękliwych psach jest owijanie ciała bandażami lub przeznaczonymi do tego owijkami. Na rynku są także dostępne kamizelki uciskowe. Często wystarczy przytulać i głaskać psa, mówić do niego spokojnym głosem lub zafundować mu masaż relaksacyjny.

Pomoc farmakologiczna

Stres stresowi nierówny – dla niektórych psów powyższe metody nie będą wystarczające i trzeba będzie sięgnąć po farmakologię. Leków uspokajających nigdy nie podajemy na własną rękę, powinny być wprowadzone nawet dwa tygodnie wcześniej pod okiem weterynarza. Dobrze dobrane leki obniżą odczuwalny stres, a nie zablokują funkcje motoryczne zwierzęcia (jak popularny do niedawna sedalin). Powinny także być ostatecznym rozwiązaniem, bo jak przy wszystkich lekach trzeba liczyć się z wystąpieniem efektów ubocznych. Warto zacząć od suplementów na bazie feromonów, tryptofanu, waleriany, olejku cbd. Podobnie jak leki, suplementy muszą być wprowadzone dużo wcześniej aby osiągnąć odpowiednie stężenie w organizmie.

Sylwester za miastem

Pomimo apeli, żeby odpuścić strzelanie fajerwerków, co roku zwierzaki i ich opiekunowie są zmuszeni przeżywać trudne chwile. Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd z psem poza miasto i tam witają Nowy Rok. Są nawet specjalnie organizowane wyjazdy z psami w zaciszne miejsca z dala od sylwestrowych imprez i niebezpiecznych petard. Wiele hoteli dla psów jest położonych na obrzeżach miasta, gdzie huków jest znacznie mniej niż w centrum i na osiedlach. Nieważne na który wariant się zdecydujesz, pamiętaj o zabezpieczeniu psa adresatką, chipem i smyczą.

Mam nadzieję, że Twój pies należy do tych, na których fajerwerki nie robią wrażenia – bo takich psów też jest sporo. Jeśli obawiasz się nadchodzącego Sylwestra, mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Tobie i Twojemu psu. Pamiętaj, że nie tylko psy domowe cierpią z powodu fajerwerków – psy w schroniskach przeżywają katusze i nie mogą liczyć na wsparcie opiekunów, a dzikie zwierzęta zwyczajnie umierają w wyniku szoku lub w panice powodują wypadki drogowe. Zamiast wydawać pieniądze na fajerwerki, przeznacz tą kwotę na coś przyjemnego dla wszystkich lub na szczytny cel – na przykład lokalną organizację prozwierzęcą 🙂

greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psów hipoalergiczna

Aktywna zima z psem

Jesień i zima to pory roku, które ludzie chętniej spędzają w ciepłym domu. Ulewy i opady śniegu nie sprzyjają długim spacerom. Psy natomiast wciąż mają

Czytaj dalej »