DARMOWA WYSYŁKA JUŻ OD 230 ZŁ

REALIZACJA WYSYŁKI OD 24 DO 48 GODZIN

GreenBlog

Miasto czy wieś – co jest lepsze dla psa?

Wiele ludzi, niezależnie od miejsca zamieszkania, lubi gdy towarzyszy im w życiu pies. Gdy mowa o dobrostanie zwierząt pojawia się wiele opinii oraz przykrych mitów. Czy pies w bloku się męczy, a pies ze wsi jest pół-dziki? Gdzie psom żyje się lepiej? 

Warunki 

Biorąc psa pod swój dach naturalnie zastanawiamy się nad miejscem dla niego — gdzie będzie spał, jadł, czy będzie miał dostęp do kuchni i sypialni, oraz czy nasz metraż jest wystarczający na czworonoga. Jest sporo ludzi głęboko przekonanych, że pies potrzebuje domu z ogrodem, aby być w pełni szczęśliwym. Podwórko to miła atrakcja dla psów, duże ułatwienie nauki czystości przy szczeniakach, a dla psów po przejściach wylegiwanie się na świeżym powietrzu bywa terapeutyczne. Korzystanie z własnego podwórka jest jednak tylko przyjemnym dodatkiem w życiu psa i wypuszczenie psa do ogrodu absolutnie nie zastąpi spacerów. Miejski pies, który ma spełnione wszystkie potrzeby, nie będzie cierpiał nawet w kawalerce. Jeśli nauczymy psa, że dom służy do odpoczynku, nie do szaleństw, nie musimy martwić się o metraż. Psy lubią ograniczone przestrzenie, stąd popularność klatki kennelowej. Klatka wprowadzona w odpowiedni sposób jest azylem dla psa i dobrze wpływa na jego samopoczucie. 

Potrzeby

Psy domowe mają więcej potrzeb niż jedzenie i schronienie, obowiązkiem człowieka jest spełnianie wszystkich potrzeb swojego pupila. Do nieoczywistych potrzeb należą eksploracja i praca umysłowa. Psy wypuszczane do ogrodu w ramach toalety i zabawy (lub co gorsza psy żyjące wyłącznie w ogrodzie), nie mają możliwości eksploracji terenu i idącej z nią w parze komunikacji zapachowej. Te psy mają większe tendencje do nudy, lęków i zachowań problemowych. Życie w mieście jest dużo dynamiczniejsze niż na wsi i nierzadko w pogoni za obowiązkami pozostaje mało czasu na psa. Pracę, rodzinę, dom i opiekę nad psem można oczywiście pogodzić, ale trzeba to zaplanować, zanim w domu pojawi się pies. Tymczasem wiele psów, które potrzebują pracy umysłowej jak powietrza, trafia w ręce zabieganych ludzi. Wtedy potrzeba treningu przystosowanego do rasy nie jest spełniona i pojawiają się problemy behawioralne. Potrzeby psów zależą także od ich charakterów. Jeżeli masz wrażliwego psa, centrum miasta pełne zgiełku może okazać się dla niego trudnym środowiskiem. Zapewnij mu spokojniejsze miejsca do spacerów, poprosić behawiorystę o pomoc przy odwrażliwianiu i przeciwwarunkowaniu. Pies wiodący spokojne życie na wsi, powinien być przygotowany na ewentualną podróż do miasta i radzenie sobie w odmiennym środowisku. W każdej chwili może czekać go wizyta u weterynarza czy przeprowadzka. Najlepiej jest pokazać psom uroki obu miejsc — miejskie psy zabierać na przygody na łonie natury, a wiejskie psy nauczyć życia wśród ludzi, psów i miejskich bodźców. 

Bezpieczeństwo

Najczęstsze zagrożenia czyhające na psy to zatrucia, choroby zakaźne, kradzieże, zaginięcia, wypadki komunikacyjne oraz pogryzienia przez inne psy. Wszystkie wymienione zdarzają się zarówno w miastach jak i na wsiach, a metody zapobiegania tym tragediom są takie same — ostrożność i odpowiedzialność. Aby uniknąć zatrucia, omijaj podejrzane miejsca, wprowadź odpowiednio kaganiec i komendę “puść”, zgłaszaj przypadki trucia zwierząt odpowiednim organom. Aby uniemożliwić kradzież psa nie zostawiaj go pod sklepem lub w ogrodzie bez nadzoru. Aby uniknąć ucieczek, pogryzień i wypadków komunikacyjnych — nie spuszczaj psa ze smyczy jeśli nie jest odwoływalny i upewnij się, że na każdym spacerze ma na sobie adresatkę. Pamiętaj, że na wsi jest dużo mniejsza świadomość na temat kastracji i szczepień zwierząt — tym samym łatwiej doprowadzić do przypadkowych miotów i chorób zakaźnych. W mieście często zapomina się o obowiązku sprawowania kontroli nad swoim psem oraz sprzątania po nim. Podsumowując — nieważne gdzie mieszkasz, ponosisz za swojego psa pełną odpowiedzialność i tylko w ten sposób możesz zapewnić mu i otoczeniu bezpieczeństwo.

Możliwości

Jak wspominałam na wstępie, psy towarzyszą nam niezależnie od miejsca zamieszkania, tym samym branża kynologiczna kwitnie zarówno w mieście, jak i na wsi. Plusem miast jest większe skupienie usług dla psów. Łatwiej tam o dostęp do weterynarzy specjalistów, groomerów, zoofizjoterapeutów, zoopsychologów, trenerów, dietetyków. Zaletą wsi są za to tereny pozbawione miejskich roproszeń. To tam mamy okazję spróbować z psem tropienia, pasienia owiec, dogtrekkingu, sportów kynologicznych lub ćwiczeń posłuszeństwa na wygodnym i bezpiecznym terenie. Wieś i miasto mają swoje uroki, świetnie jeśli masz możliwość podróżowania w miejsce, którego zależnie od sytuacji potrzebuje Twój pies. Wiele hodowli mieści się na wsi lub obrzeżach miasta, a mimo to odpowiedzialni hodowcy zabierają szczeniaki do miasta w ramach socjalizacji lub wizyty u konkretnego weterynarza. Azyle i schroniska także stawiają na odludne miejsca, a jednak większość zwierząt po adopcji trafia do miast. W aklimatycji ze schroniska do warunków miejskich pomagają behawioryści i domy tymczasowe. Psy mają wysokie zdolności adaptacyjne, wystarczy pomóc im odnaleźć się w nowych warunkach, a nie utrudniać im to zadanie, co często robimy nieświadomie.

Twój pies może wieść pełne i szczęśliwe życie niezależnie od tego gdzie mieszka. Jeżeli mieszkasz w mieście, naucz psa chodzenia na smyczy i w kagańcu, zapewnij mu trening i zabawę, naucz odpoczynku w mieszkaniu. Jeśli mieszkasz na wsi, zapewniaj swojemu psu uwagę, eksplorację terenu i naukę posłuszeństwa. Dobrze gdy miejski pies ma okazję wykąpać się w jeziorze, a wiejski pies radzi sobie w podróży do miasta. Środowisko ma duży wpływ na życie psa, jednak jeszcze większy wpływ ma jego przewodnik. Człowiek, który jest wsparciem dla swojego psa i bierze za niego odpowiedzialność, zafunduje mu piękne życie zarówno na wsi jak i w mieście.

greenheart-premiums karma dla kota hipoalergiczna drugi pies

Drugi pies w domu

Miłośnicy psów często nie chcą poprzestać na jednym pupilu w domu. Nie ma nic piękniejszego niż beztroska zabawa dwóch psów lub wspólna drzemka w psim

Czytaj dalej »
greenheart-premiums karma dla psów hipoalergiczna

Aktywna zima z psem

Jesień i zima to pory roku, które ludzie chętniej spędzają w ciepłym domu. Ulewy i opady śniegu nie sprzyjają długim spacerom. Psy natomiast wciąż mają

Czytaj dalej »